| MrOvidiu a întrebat:

Sunt flotarile un exercitiu bun pentru dezvoltarea musculaturii pieptului?

Răspuns Câştigător
| cristi1505 a răspuns:

Daca vrei sa pui ceva masa msuculara din flotari, incearca sa le faci cu ceva greutate in spate(ex:un rucsac cu greutati in el dar strans bine)astfel incat sa te fortezi pentru a executa maxim 12 repetari.Nu mai mult!

| MrOvidiu explică (pentru cristi1505):

Intr-o zi fac cam 250 de flotari, 40-50 pe serie, am facut 30 de flotari cu 20 de kg pe spate, am incercat cu 50 de kg si am facut 8 flotari.

| cristi1505 a răspuns (pentru MrOvidiu):

Mai bine faci cu 50 de kg 8 repetari in mai multe serii si nu mai face in fiecare zi! Cresti prea greu daca faci in fiecare zi deoarece ajungi la supraantrenament.Fa si tu doar de 2 ori pe saptamana sau chiar o data daca lucrezi si celelalte grupe din corp.In general, o gurpa mare de muschi cum sunt pectoralii se rafac cam in 5 zile daca lucrezi si celelalte grupe din corp(nu in aceeasi zi, in zile diferite). Muschii cresc in timpul odihnei nu in timpul antrenamentului, sustinuti de o alimentatie bogata in proteine.Mai mult nu inseamna mai bine! Antrenamentul este in proportie de 15%, alimentatia 70% si odihna 15%.

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cine a spus că nu sunt bune?
Pa, pa.

| nesuferit a răspuns:

Flotarile sunt in generalpentru tonifiere. ca sa faci masa musculara, si cred ca asta iti doresti, ai nevoie de repeteri putine cu intensitate maxima, ori cu flotari dupa 2-3 saptamani ai sa faci serii de 20 -30.
Nu te mai lua dupa amatori

| dyk3yy a răspuns:

Da sunt bune, dar sunt si exercitii cu gantere pentru piept.Ai putea sa iti iei macar doua gantere care sa iti permita sa faci cu ele intre 8-12 repetari.

| tudo393 a răspuns:

Da..pentru asta existahappy

| culturistu a răspuns:

Doamne cat de necunoscatori sunteti 12 repetari? trebuie sa faci aproximativ 20 de seri pe zi casa sa se dezvolte ceva la tine si nu te ganti ca faci 400 in brat flotarile sunt folosite si in armat mai mult pentru mentinerea in forma nu pentru dezvoltare daca vrei masa fa-ti niste gantere din ciment fi serios ..nu te mai lua dupa prosti ca dezvolta nu dezvolta nimic daca faci tu 12 repetari pe zi wtf. ce oameni

| REDNEK a răspuns:

Flotarile sunt cele mai bune pentru dezvoltarea musculaturii pieptuluiwinking.

| Cosmin86 a răspuns (pentru REDNEK):

Mai bune decat impins din culcat cu haltera? Evident ca NU

mai citeste

| ionut25032002 a răspuns:

Sunt bune!

| Chelvin a răspuns:

Flotarile sunt cele mai folosite exerciti, ajuta la biceps, piept, etc.
Uite aici mai multe tipuri de flotari : http://valentinbosioc.com/tipuri-de-flotari/

Fundita :)?

| cristi1505 a răspuns (pentru Chelvin):

La biceps nu ajuta! La triceps vroiai sa spui.La biceps sunt exercitiile de tras, nu de impins.La exercitiile de impins intra pieptul si tricepsul dar in niciun caz bicepsul.

| Vasy3456790 a răspuns:

Da Sunt Bune.Dar incearca si alte exercitii!

| MrOvidiu explică (pentru Vasy3456790):

As incerca dar nu am haltere, flotarile sunt cam singura optiune.

| Happynesssss a răspuns:

Sunt cele mai bune pentru piept dar mai sunt mai multe in functie de fiecare grupa musculara