| Solix a întrebat:

Cate abdomene trebuie sa faci pe zi?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici unu, doar sacaie coloana atat, sau isi imaginezi ca vei avea patratele din asta, povesti, culturism -dieta -cardio

| sierra1 a răspuns:

Trebuie? Cine a zis?

| Lostlyric a răspuns:

Toate happy

| kiatres56 a răspuns:

Depinde,daca vrei sa ti ormezi corpul incepi treptat, 10 15 20

| Chitaristul26 a răspuns:

Cate poti tu. Ideal e sa lucrezi abdomenul in fiecare zi, cu diferite exercitii, nu neaparat abdomene

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chitaristul26):

De ce in fiecare zi? Asta e antreament de copil mic si firav.

Abdomenul se lucreaza 1 data pe saptamana, ca orice alta grupa. Sau poti sa nu-l antrenezi deloc, ca oricum participa la aproape TOATE exercitiile de la sala.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca il lucrezi o zi pe saptamana, iti pierzi timpul, mai bine nu faci deloc. Abdomenul este unul din muchii care e activat de cand te trezesti dimineata pana cand te pui culcat in pat, fiind un muschi de postura. Asta inseamna ca e obisinuit sa fie folosit usor. Din cauza asta, daca faci 20 de abdomene, muschiul de abia simte.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Chitaristul26):

De cand te trezesti pana cand te pui culcat in pat? Si eu care credeam ca atunci cand dormim respiram...

| Chitaristul26 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eu credeam ca respir cu plamanii si diafragma dar daca zici tu...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Chitaristul26):

Inseamna ca stii la fel de multe despre anatomie cat stii si despre sport. Felicitari!winking

| Chitaristul26 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Incorect, dar daca tu asta crezi, faci ce vrei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Depinde cum il lucrezi o zi pe saptamana, evident ca nu cu abdomene (cele mai simple si inutile exercitii...)

Faci asa:
- ridicari de picioare din atarnat cu discuri legate de picioare (Sau o minge fitness itnre)
- crunch la aparat
- aplecari la cabluri, cu cat mai multe discuri
- rotire de trunchi la aparat sau scripeti, cu greutati evident

4 serii fiecare. Greutati care sa nu-ti permita peste 8 repetari.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Chitaristul26):

Ignoranta nu te-a lasat sa verifici informatia, nu-i asa? :))

"Breathing is brought about by two sets of muscles-
i. Internal intercoastal muscles
ii. External intercoastal muscles
Besides these muscles, diaphragm and abdominal muscles help in breathing."

http://www.microbiologynotes.com/mechanism-of-breathing/