| anonim_4396 a întrebat:

Cate kg ar trebui sa ridice o fata? sau cate ar trebui sa poata ridica?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

S-a mai pus intrebarea asta. nu dai destule detalii. fii atenta la exemplu, sa intelegi de ce ceri imposibilul de la un raspuns:
eu, 24 ani, 173 cm, 72 kg. ridic la deadlift (in sensul ca iau de pe sol pana stau cu coloana verticala) maxim 120 kg.
un prieten 24 de ani, 206 cm, 130 kg. el la deadlift duce usor 210 kg.
deci difera de la om la om. fratele meu la 27 de ani, 175, 50 kg nu ridica la deadlift 60 kg.
nu ai cum sa stii cat ridica X si Y, pana nu ridici tu, ridica X, ridica Y si iti faci o parere generala.
cat ar trebui sa ridice o fata? depinde de ce sport face, ce scop urmareste. daca practica bodybuilding, ar trebui sa ridice peste 100, daca practica inotul nu ar trebui sa ridice 50, si tot asa. asta + ca a ridica este un termen general. poti ridica in feluri diferite, unde greutatile difera.

4 răspunsuri:
| Chamberlin a răspuns:

Daca esti incepatoare: 3kg
Daca ai mai fost pe la sala: 5kg
Dar depinde de fiecare fata daca are multa vointa pentru a se antrena cu greutati.

| XxAnonimuXx a răspuns:

10-15 depinde de varsta ta

| Cezar2014 a răspuns:

Cat poate in mod relaxat, fara sa se forteze.

| Cezar2014 a răspuns:

E bine sa se opreasca inainte de a-si verifica limitele in privinta rezistentei sau fortei executarii unor exercitii...
Nu executa exercitii pana la limita. Poti face si la aceasta varsta atac cereblal, comotie...