| AngelErmin a întrebat:

Câte ore de sport trebuie să faci pe săptămână ca să te consideri foarte activ?
Eu fac minim 10 ore de sport pe săptămână și uneori și 16 ore,depinde de dispoziția pe car e o am, deci mă pot considera foarte activ făcănd câte 10-13 ore de sport sau mai mult?

18 răspunsuri:
| MaryMaria333 a răspuns:

Ii ok. Pt inceput incepi cu cate putin in fiecare zi si dupa tot mai mult si tot mai mult...
In timp vei obtine rezultatul dorit prin progrese. Good luck!winking

Răspuns utilizator avertizat
| MaryMaria333 a răspuns (pentru AngelErmin):

Mult succes in continuare! Stiu ca poti!winking

Răspuns utilizator avertizat
| MaryMaria333 a răspuns (pentru AngelErmin):

Cu drag happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru AngelErmin):

Daca dupa 2 ani de antrenamente faci prostie sa te antrenezi 3-4 ore pe zi, esti mega-incepator. Mai documenteaza-te, un antrenament de culturism nu trebuie sa depaseasca o ora, dupa o ora testosteronul scade.

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru AngelErmin):

Culturistii aia au muschi, daca ar fi "grasi cu muschi" ar fi eliminati de arbitrii. Exista si sportivi grasi cu muschi: cam toti cei de la strongman si powerlifting, cu mici exceptii happy

2000 de kcal pentru o greutate de 60 kg nu e "putin", ca ai zis mai sus ca mananci putin, petru mine care am 95kg in schimb 2000 kcal e cam putin happy

Deocamdata e bine, cat timp progresezi tine-o tot asa. Dar la un mom dat o sa ajungi la "limita" si ca sa mai cresti in muschi o sa trebuiasca sa faci bulk, dar dupa ce trece vara happy

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru AngelErmin):

Mai vreau sa mai cresc, obiectivul meu e aproximativ 100kg definit.

Dar asta necesita timp, eu pun muschi mai greu acum ca practic si arte martiale + lucrez 8-9 ore pe zi la birou.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru AngelErmin):

Eu o sa fac sala si antrenamente mereu, cunosc oameni care fac de peste 40 de ani si inca fac. Sport se face toata viata! Asta daca nu vrei la 60 de ani sa-ti tarasti picioarele ca ai "dureri de sale", cum se zice din batrani.

Bafta si tie!

| Tian44 a răspuns:

Depinde și de intensitate, ar trebui să fi mereu obosit să fi foarte activ

Răspuns utilizator avertizat
| andreiandu211 a răspuns:

Salut, sunt antrenor personal online, daca vrei te pot ajuta cu sfaturi, programe nutritionale si antrenamente, andreiandu211 pe Instagram.