| ___coin a întrebat:

Câți km trebuie sa alerg pe zi?

3 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

30 de minute recomandate

| mi25 a răspuns:

Cati vrei din cati poti.

| DjSannan a răspuns:

Nu există o cifră fixă pentru câți km trebuie să alerge o persoană pe zi, deoarece aceasta depinde de mai mulți factori, cum ar fi nivelul de formă fizică, obiectivele de fitness, starea de sănătate și experiența în alergare. Dacă sunteți începător în alergare sau nu ați mai alergat de ceva timp, este important să începeți încet și să creșteți treptat distanța pe care o parcurgeți. Este de asemenea important să ascultați semnalele corpului dvs. și să vă odihniți atunci când aveți nevoie.

Pentru a vă ajuta să vă stabiliți un obiectiv de alergare, puteți începe prin a face un efort să alergați cel puțin 30 de minute pe zi, de 3-4 ori pe săptămână. Acest lucru poate fi împărțit în sesiuni mai scurte de alergare, dacă este mai convenabil pentru dvs. De exemplu, puteți alerga 10 minute dimineața, 10 minute la prânz și 10 minute seara. După ce v-ați obișnuit cu acest nivel de activitate, puteți începe să creșteți treptat distanța pe care o parcurgeți sau viteza la care alergați.