| Anonymus3000 a întrebat:

Eu nu alerg deloc bine obosesc foarte repede si nu pot sa alerg foarte repede am facut ieri 450m in 3 min crying si am si obosit foarte tare de abia mai rezistam eu trebuie sa fac vreo 800-900 m in 3 min caci fac fotbal dar alerg foarte incet. Azi am facut 150m in 23 sec acum cred ca e un pic mai bine. Eu alerg asa pentru ca atunci cand eram mic am avut o boala si nu prea aveam voie sa alerg vreo 1 an sau 2 si cred ca de asta. Ce ma sfatuiti sa fac sa alerg mai repede si sa rezist mai mult? Credeti ca trebuie sa mai exersez? cate ture sa fac pe zi? si de cati m? DAU FUNDA URIASA

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Cea mai mare prostie pe care poti sa o faci este sa incerci sa alergi dintr-o data mult si repede! Alergatul se face treptat! In prima zi 3 minute, a 2-a sau a 3-a zi 4 min, si tot asa, pana ajungi si cresti si la 1 ora sau mai mult. Viteza din nou trebuie sa creasca treptat! Prima oara trebuie sa alergi foarte incet. Si doar dupa un timp (cateva luni aproximativ!), dupa ce organismul s-a obisnuit, trebuie sa maresti viteza.
Alearga zilnic dar putin si incet si urca la mai mult si la mai repede treptat si cu multa rabdare!

1 răspuns:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Prietene eu tot te vad ca pui si pui intrebari despre fotbal alergat si altele, dar nu vad sa gandesti deloc. Iti spune omul ca nu ai cum sa ai rezultate de la o saptamana la alta, dar tu tot insisti cu intrebari. Prietene ai zis ca esti la o echipa de fotbal, pai antreneaza-te si daca vrei sa afli ceva citeste sau intreaba-l pe antrenorul tau. Degeaba intrebi aici daca nu bagi la cap ce ti se zice.

Normal ca trebuie sa exersezi zilnic si trebuie sa te concentrezi pe ceea ce faci, nu calculator frate. Alearga de trei ori in zi cate 10 ture de stadion in jogging, 10 ture de stadion in viteza si 20 de ture de scari. Abia dupa ce reusesti sa faci astea, plange-te. Tu ne vorbeste ca nu poti sa alergi 1000 de metri, dar nici macar nu te antenezi.
Halal sportiv esti si tu... grow up!