| svenhassel13 a întrebat:

Cati km trebuie da alergi pentru a ti se ingrosa picioarele? Eu alerg 2km pe zi, imi cresc ceva cu asta?

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vrei sa pui mușchi pe picioare? Genuflexiuni cu greutăți. Atit de greu sa fie incit sa nu faci mai mult de 5 serii a cate 6-7 repetări.

| floresdemayo a răspuns (pentru cristi202):

Așa, nu riscă să facă hernie inghinală/ abdominală?
Știam că unii băietii/ barbati fac așa ceva...

| cristi202 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu risca nimic. La greutăți mici, chiar nimic. La greutăți mari, ideal e sa aiba curea sau centura, atunci nu exista absolut nici un risc. Eu am fost la sala mai bine de doi ani și făceam fără centura cu mai bine de 50 de kg în cîrcă, și nu am pățit nimic. Totul e sa ai grija sa nu ridici ceva care e prea greu pentru corp. Mie ca să ajung la 50 de kg mi-a trebuit un an și jumătate. Dacă începeam asa după doar cateva luni, riscam foarte mult. Corpul se adaptează foarte bine în timp. Cresc și mușchii picioarelor, dar și ai abdomenului, care se comporta ca o centura.

| floresdemayo a răspuns (pentru cristi202):

Merci! blushing

| cristi202 a răspuns (pentru floresdemayo):

Cu multa placere! happy

| sierra1 a răspuns:

"Cati km trebuie da alergi pentru a ti se ingrosa picioarele?"

după 2 km zilnic, in mod sigur, o să fii mai suplu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Prin alergare? Habar nu aveam că se poate.
Din contră, unii aleargă pentru a slăbi...
Trebuie să te gândești și dacă nu e pe fond genetic...

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns:

Nu, nu îți cresc muschii prin alergare. Pentru masă musculară faci antrenament cu greutăți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genetica influenteaza structura osoasa si astfel cat de groase sunt picioarele.
Cel putin coapsele mele nu au putut avea niciodata un thigh gap oricat as fi slabit. Si de asemenea pun muschi relativ usor la nivelul picioarelor.
Insa la altii e invers. Mai ales daca esti ectomorf, si oricat ai manca pui greu grasime sau muschi.
Prin alergare eu stiam ca se arde grasimea, nu se ingroasa picioarele.
Parerea mea este sa incerci sa faci exercitii cu gantere pentru picioare (cum ar fi genoflexiuni bulgaresti), genoflexiuni... si multe alte miscari pe care nu le stiu dar sigur poti gasi pe net.
De asemenea si tenisul sau bicicleta ajuta mult.
Insa daca esti ectomorf si ai conformatia osoasa astfel incat picioarele sunt foarte subtiri, ar cam trebui sa ai in vedere ca asa sunt ele si, in cel mai bun caz, poti pune niste muschi pe ele, insa nu vor putea fi niciodata groase ca la alte persoane.
Trebuie sa recunosc ca sunt cam geloasa pe modelele cu picioare subtiri si thigh gap.
Nu am vazut niciun model cu picioare mai groase (din pacate) sad
Se promoveaza doar persoanele ectomorfe, desi cele mezomorfe si endomorfe nu au ales sa se nasca asa sau sa aiba o anumită genetică.
Totusi, succes in scopul tau happy

| 1234568807 a răspuns:

Pai tu vrei sa le subtiezi sau sa le ingrosi?

| George20123 a răspuns:

Prin genuflexiuni.