| vl4dd a întrebat:

Ce exercitii ajuta la cresterea muschilor la piept?

5 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Sunt o serie de aparate clare care ajuta la cresterea masei musculare a pieptului si presupun ca nu vrei sa le enumar.

Exercitii cu gantere si haltere in schimb cred ca asta te-ar interesa. Multe din exercitiile pentru umeri ajuta la dezvoltarea pieptului si cam toate exercitiile care presupun impingere cu priza larga a mainilor. Ex: flotari, impins din sezut (pentru umeri, cu gantera sau cu haltera), impins stand pe spate (cu priza larga), fluturari cu gantere si impins cu gantere (stand pe spate), tractiuni la paralele cu priza mare etc.

Acum sa clarificam doua lucruri, exercitii care sunt speciale de piept se lucreaza in ziua de piept, iar cele care sunt speciale de umeri se lucreaza in ziua de umeri, nu le amesteci, chiar daca se mai implica unii pe altii. Dar sa iti ramana in minte ca in momentul in care lucrezi piept, vei lucra automat si umeri (intr-o masura mai mica) si invers.

Pentru poza si videoclipuri cu exercitii uita-te aici : http://www.getfit.ro/......piept.html

Multa bafta!

| CosminM a răspuns:

Fara mers la sala cam greu. Flotari dar nu o sa se vada rezultate prea curand, in schimb daca mergi la sala si tragi calumea in cateva luni vei observa schimbari! Si exerciti pentru sala ar fi cele spuse de POTZo

| niNNu a răspuns:

Flotari

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Flotari, impins cu bara la piept din plan orizontal sau inclinat, cruci din plan inclinat sau orizantal, sau impins cu gantere din plan inclinat sau orizantal.

| potzo a răspuns:

Impis haltera de la pieppt din culcat sau inclinat, fluturari cu ganterele din culcat sau inclinat, flotari...