| anonim_4396 a întrebat:

Ce exerciţii aş putea face acasă pentru a-mi creşte masa musculară şi pentru a slăbi în acelaşi timp.
Momentan fac exerciţii cardio şi HIIT.Problema e că am fost sedentar o vreme iar febra musculară apare destul de des.
Mi-am împărţit corpul în 3 categorii:
Braţe
Piep şi Abdomen
Picioare
Strategia mea e că atunci când fac febră musculară la una sau două din aceste categorii să continui antrenamentele pentru celelalte/cealaltă categorie în timp ce corpul se reface. E ok aşa. Ce ziceţi?
Nu vreau să iau tot felul de produse sintetice. Vreau să-mi iau aportul alimentar din produsele naturale.
Dieta mea e alcătuită din 70-80% fructe, legume şi verdeţuri restul de 20% sunt produse bogate în proteine (carne de pui,peşte,ouă, brânzeturi, caju şi nuci).
Ce alte "trucuri" îmi recomandaţi.
Aş vrea dacă se poate să vorbesc cu cineva pe privat care e cât de cât informat despre acest subiect. Dacă e cineva dispus aştept mesaj în privat.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, manacand mai multe proteine decat atunci cand pui muschi.

carbohidrati si grasimi spre zero ( dar nu zero, ci cat mai putin ).

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si de spate uiti? Spatele e foarte important.

Apropo, nu poti sa slabesti si sa pui muschi in acelasi timp, din cauza alimentatiei :

- cand pui muschi mananci 3000 kcal pe zi ( sau chiar mai mult )
- cand slabesti mananci cam 1700 kcal pe zi

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Deci ar trebui să slăbesc mai întâi şi după să pun muşchi?
Dar totuşi pot slăbi fără să pierd masa musculară, nu? Cum aş putea?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Deci să măresc procentul de la 20% cam la 40%?
La capitolul carbohidraţi şi grasimi stau destul de bine cred eu. Consum mai rar iar la capitolul grăsimi consum grăsimi vegetale...
Mersi pentru răspuns.O adresă de facebook ai putea să-mi dai? Aştept mesaj în privat.

| bleakk a răspuns (pentru Cosmin86):

"- cand pui muschi mananci 3000 kcal pe zi ( sau chiar mai mult )
- cand slabesti mananci cam 1700 kcal pe zi " El ce trebuie sa faca prima data stiind ca e gras(are grasime)? Prima data punctul care l-ai mentionat a doua oara(1700 kcal) iar dupa care sa treaca la 3000 kcal?
Si inca o nelamurire:astea 1700 kcal conteaza si de unde sunt luate? Adica daca sunt luate DOAR din carbo, cum e?

| bleakk a răspuns (pentru Cosmin86):

El mai exact intra DIRECT in perioada de definire(eliminare a grasimii), nu? cu proteine multe si carbo-grasimi spre zero dupa cum ai si spus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bleakk):

Da, conteaza si de unde sunt luate, normal. E bine sa fie din proteine, carbo cat mai putin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, manacand mai multe proteine decat atunci cand pui muschi.

carbohidrati si grasimi spre zero ( dar nu zero, ci cat mai putin ).