| mihai919 a întrebat:

Ce exercitii trebuie sa faci ca sa iti creasca muschii pentru la skandenberg?

Răspuns Câştigător
| Mmooaarro a răspuns:

Trebuie sa iti antrenezi foarte mult incheietura, degeaba ai forta in mana daca nu ai in incheietura.

Mihai, Daca ai gantere de vreo 5 kg, (eu cu alea faceam). aseaza incheietura cu palma ridicata in sus pe genunchi, stand pe scaun, cu gantera in mana, o ridici in sus si in jos, asa iti intaresti incheietura, car sincer sa fiu degeaba ai muschi, daca nu ai o tehica happy Eu sunt clasa a 9-a si am fost cel mai bun din clasa la sportul asta, 5 ani la rand nimeni din clasa nu m-a pushappy

24 răspunsuri:
| iefsul a răspuns:

Skandenbergul nu e un sport e o prostie nu stimuleaza nimic nici gandirea nici memoria, cat despre exerciti specifice pentru skandenberg nu exista culturismul este singurul sport unde nu-ti trebuie antrenor

| iefsul a răspuns:

Cum poti sa-ti pui partenerul la skanderberg unghiul dintre brat si antebrat sa fie cat mai mic deci sa-ti tragi antebratul spre tine si l-ai pus deoarece pe langa forta bratului ai si grutatea corpului deci nu e mare scofala.bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Nu e mare scofala? nu exista exercitii speficife pentru skandemberg?
Ce experienta ai in acest domeniu? AI paritcipat vreodata la antrenamente la o sala cu greutati SPECIALA pentru skandemberg?

SI tu ai enumerat o singura tehnica, mai sunt vreo 30 pe langa. SI tehnica ta nu e asa buna, poti sa te lasi cu corpul oricum sau din incheietura ( podul ). Ai fi uimit sa vezi ca un sportiv in domeniu te pune lejer cu unghiul tau cu tot.

| iefsul a răspuns:

Nu am fost in nici o ''sala speciala'' de skanndenberg

| iefsul a răspuns:

Tehnica aceea pe care am ziso eu o folosesc si copii din clasele 5-8. fara sa-si dea seama ca este o tehnica din skanddenberg(din instinct o folosesc)

| iefsul a răspuns:

Apropo incheieturiile(articulatile)nu se dezvolta, se intaresc articulatia este alcatuita din ligamente si tendoane (tendonul tine muschiul lipit de os)in schmb muschiul da se dezvolta

| iefsul a răspuns:

Pentru intarirea articulatiilor nu trebuie greutati deosebit de grele articulatiile se pot intarii si cu un bat(o coada de matura)tinuta in pumn si se face rasuciri stanga-dreapta din articulatia pumnului

| iefsul a răspuns:

Muschiul se dezvolta si cu 5 kg sau 10 kg
totul este sa il pui in misacare facand mai multe repetari si serii

| iefsul a răspuns:

Eu sunt de parere ca ar trebui sa ne dezvoltam si forta mentala nu doar ceea musculara care este net inferioara celei mentale.din pacate sunt putini pe planeta aceeasta care dau importanta si fortei psihice.

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Sunt multi care dau importanta doar celei psihice sau doar celei fizice, eu cred ca ambele trebuiesc dezvoltate.
Cu multe repetari dezvolti rezistenta, nu muschiul si forta happy

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai auzit de forta combinata cu rezistenta (forta in regim de rezistenta)

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta ziceam si eu multi dau importanta aspectului fizic isi dezvolta muschii, daca siar dezvolta si gandirea la fel cum isi dezvolta muschii sa creeze o armonie intre psihic si fizic ar fi altceva, insa multi care trag de fiare sunt semianalfabeti si analfabeti (prostimea)

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Multi dar nu toti.

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Putini isi dau seama ca, creierul coordoneaza muschiul si nu ienvers, chiar si in culturism(gimnastica cu greutati asa vad eu culturismul)trebuie sa gandesti pentru ati dezvolta musculatura

| Cosmin86 a răspuns (pentru iefsul):

Da, dar multi angajeaza pe cineva care sa gandeasca pentru ei, ex. antrenor, nutritionist, etc.

| iefsul a răspuns (pentru Cosmin86):

Da aici ai dreptate (sunt foarte multi lenesi care le este lene sa si gandeasca, mai repede prefera pe altii sa gandeasca in locul lor, si sa le zica cum sa faca...

| mihaitaLGP a răspuns:

Sportul de care tu esti pasionat solicita foarte mult bratele.

Iti trebuie un antebrat puternic dar si umerul, bicepsul si tricepsul au un rol foarte important.
Depinde stilul care il practici, exista mai multe stiluri si strategi, skandenberg este lupta incheieturilor.

In concluzie, poti antrena bratele atat la masa de skandenberg sau poti sa practici antrenamentul cu greutati, culturismul.

O data ce ai ajuns intr-o sala de culturism trebuie sa dezvolti urmatoarele grupe :

Antebratul - in special
Umarul
Bicepsul
Tricepsul
Spatele
Pieptul

Pentru un incepator personal recomand sa nu se solicite in antrenamente, si sa faca doar 2 antrenamente pe saptama de ska cel putin, dupa care sa introduca si "fiare".

In ceea ce priveste antrenamentul cu greutati si aici sunt impartite parerile, unii fac cu greutati moderate si mici multe repetari, altii fac cu greutati mari si maximale doar cateva, iar spun ca e bine sa alegi ce simti ca iti merge mai bine si eventual cea mai buna alegere ar fi sa le combini.

Sfaturile mele sunt de ajutor doar daca practici acest sport si vrei sa concurezi in competitii.

Daca esti interesat doar pentru a pune colegii la scoala, poti face acasa tractiuni si flotari.

| k1fighter a răspuns:

La skandenberg trebuie sa ai bratele tari dar in special incheietura mainiiwinkingIncearca sa faci flotari pe dosul palmelor.Bafta "Oncescu junior"winking

| oananecula a răspuns:

E usor:
Haltere,
Innot,
Tractiuni,
Flatari
Daca nu respecti nici una sau(exceptie: faci in loc de innot haletere si invers )
nu vei obtine mai nimic si incearca sa faci zilnic, acu fundita pls big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mmooaarro):

Cu 5 kg nu dezvolti prea mult antebrat + incheietura, incearca si tu cu 20 sau 22

| Cosmin86 a răspuns (pentru oananecula):

Zilnic? esti complet pe langa

| Mmooaarro a răspuns (pentru oananecula):

Trebuie sa iti antrenezi foarte mult incheietura, degeaba ai forta in mana daca nu ai in incheietura.

Mihai, Daca ai gantere de vreo 5 kg, (eu cu alea faceam). aseaza incheietura cu palma ridicata in sus pe genunchi, stand pe scaun, cu gantera in mana, o ridici in sus si in jos, asa iti intaresti incheietura, car sincer sa fiu degeaba ai muschi, daca nu ai o tehica happy Eu sunt clasa a 9-a si am fost cel mai bun din clasa la sportul asta, 5 ani la rand nimeni din clasa nu m-a pushappy

| AdyP20 a răspuns:

Pentru skandenberg cel mai mult ai nevoie de umeri, biceps si spate. Uita-te pe youtube scrie "Michael Todd workout routine" sau ceva de genul si ai sa te prinzi de idee.

| alecsuser a răspuns:

Trebuie mai intai sa iti lucrezi incheietura. Daca ai acasa o gantera de cel putin 3-4 kg o iei in mana si o rici in sus si in jos (eu asa am facut si am fost/sunt cel mai bun din clasele 1-9 la skandemberg

| Cosmin86 a răspuns (pentru alecsuser):

Ce antrenamente stupide laughing

Antreneaza-te serios, termina cu antrenamente de copii mici