| CikEu a întrebat:

Ce numar corespunde fiecarui post la fotbal? ex : 7-atancant si daca stiti niste fotbalisti buni care au jucat cu fiecare numar?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In afara de portar, care poate avea nr.1 si apoi ceilalti portari si alte numere, acum nu se prea tine cont de posturi si numerele nu corespund, in multe cazuri, posturilor pe care joaca, deoarece nu mai este ca inainte. Atunci echipa de baza avea numerele de la 1 la 11, indiferent cine intra pe teren, acum numerele se pastreaza pe toata durata unui campionat si chiar pe durata cat un jucator joaca la o echipa. Stiu ca la un campionat mondial(nu mai imi amintesc la care) numerele au fost date in ordine alfabetica. Ce este cert ca nici un jucator de camp nu are numarul 1, acesta este doar pentru portar, in rest nu prea exista reguli. Am vazut jucator de atac cu nr.3 si fundas cu numarul 9.
Nici un fotbalist nu a jucat cu toate numerele, cel putin eu n-am auzit, desi urmaresc fotbalul de aproape 60 de ani. Numai bine!

| KokoFredyRadulescu a răspuns:

In ziua de azi numai se procedeaza asa, fiecare isi ia numarul pe care il doreste( ex: numarul norocos 7)
inainte: 1-portarul si se crestea 2, 3, 4 -fundasi; 5, 6, 7, 8-mijlocasi, 9, 10, 11 atacanti

| CikEu explică (pentru KokoFredyRadulescu):

Exemplu de niste fotbalisti care au jucat cu numerele celebre puppy dog eyes?

| KokoFredyRadulescu a răspuns:

Roberto Baggio cu nr 10
Johan Kruyff cu nr 14
Gica Hagi cu nr 10

| Sen7iment a răspuns:

1 portar
2. fundas stanga 3-4 centrali 5 dreapta

6mij stanga7-8 centrali 9mij.dr. ofensiv

11atacant
10 atacant