| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a întrebat:

Ce parere aveti de fotbalul din ziua de azi? Am 16 ani dar tin minte ca m-am apucat sa ma uit prin 2011 pe acolo cu tatal meu si tin minte cum jucau Pirlo,Xavi,Iniesta,Sneijder,Ronaldinho la Mineiro in Brazilia pe atunci,erau jucatori mari, acum am impresia ca restul sunt prea ridicati in slavi, gen Haland, Mbappe, Pedri, nu ai cum sa-l compari pe Haland cu Inzaghi, sau Thierry Henry, ce parere aveti de acest fotbal? Sau cine credeti ca va lua euro 2020?, Sper ca Spania, cu toate ca nu mai e nici 10 % din echipa aceea cu Iniesta, Xavi, Busquets la mijloc si Torres in atac

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Sunt multe de spus despre fotbalul actual, e clar schimbat, inainte erau anii de aur, ce fotbalisti erau...ce legende, ce echipe, ce antrenori, ce meciuri, mai ales acum 15-20 de ani, usor-usor sportul asta a trecut peste fenomenul globalizarii si s-a stricat de tot, se investesc sume ireale pe piata transferurilor, sume care nu au nicio legatura cu valoarea reala a fotbalistilor + politica care a intervenit in mod mega nesimtit pentru sportul asta, iar din ce fotbalisti sunt acum majoritatea astora de sunt vazut mari fotbalisti nu le-ar fi ajuns nici macar la unghia mare de la picioarele unor legende, nici nu ii voi numerota pentru ca mi-ar lua pana maine sa ii zic macar pe aia pe care i-am prins live jucand macar o data, fiind ceva mai vechi in fenomen. Sunt si acum fotbalisti cu potential dar sa vedem ce constanta vor avea in anii urmatori, Mbappe pare singurul care s-ar bate cu cei care erau atunci din punct de vedere al statisticilor si a ceea ce face pe teren. Fotbalul acum 15-20 de ani era mult mai frumos, imi e dor de el dar din pacate nu va mai fi niciodata la fel, raman doar cu amintirile de atunci, anii de aur au fost cel mai probabil in anii 80-90.

Spania e slaba, nu are nicio sansa la europeanul asta, nu au antrenor, nu are atac (Miorlata e depasit), are aparare slaba, mijlocul ce mai misca, Franta va castiga Euro, poate Belgia daca nu va fi eliminata astazi de Portugalia. Franta si Spania se pot duela in sferturi daca trec amandoua de Elvetia respectiv Croatia, iar invingatoare va da cel mai probabil de Belgia in semifinale. Nimeni nu imi va putea schimba parerea ca Franta nu e principala favorita la euro, are de departe cel mai bun lot, nu au voie sa nu castige.

| sabin89 a răspuns (pentru Drimmero):

"anii de aur au fost cel mai probabil in anii 80-90."
Chiar şi meciurile României la mondialele din '94 pot fi considerate între cele de bună calitate.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Drimmero):

Si eu sunt constient de fotbalul din ziua de azi ma uitam la preturile jucatorilor ansu fa-ti sa valorese 60 de milioane de euro?,el nici nu a mai jucat,a impresionat la debut,doar atat,cred ca mbappe va fi cel mai bun in viitor zic eu,in legatura cu europeanul asta,si eu cred ca franta,multi spun ca Italia, Italia a intalnit echipa doar sub ea inclusiv si Austria care le-a pus probleme, franta mi se pare si mie cea mai buna echipa, dar sper in continuare la Spania cu toate ca sansele sunt cam mici, nici nu sunt sigur 100% ca vor trece de croatii, Spania la calificari era sa piarda cu georgia si grecii au invinso dar vom vedea

| Lukasssz a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Ansu F@ti dupa mine ar trebui sa valoreze maxim 5-6 milioane de euro.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Lukasssz):

Nu stiu cat dar nu 60 coaee, gandeste ca un pustii de 18 ani valoreaza atata,e absurd, n are experienta, NIMIC, are sa zic talent, pe care nu la aratat extraordinar de mult oricum

| Lukasssz a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Nu a mai jucat de luni intregi frate.

| Lukasssz a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Doar 3 meciuri in tot campionatu`, jucator de 60M de euro?

| Lukasssz a răspuns:

Asta cred si eu, cei "old school" erau mai buni si chiar nu erau asa ridicati in slavi.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc explică (pentru Lukasssz):

Sa stii, tin minte euro 2014 cu Olanda cand o batea pe Spania cu van persie golul ala magic cu capul, sau Germania pe brazilia cu 7 la 0, acum si in liga 1 degeaba au promovat rapid ul, fc u Craiova sau fc arges sau uta care is deja in liga 1, ca nu mai au efetiv nici un fel de jucatori toate se lupta pentru evitarea retrogradarii

| Lukasssz a răspuns (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Mda, fotbalul din Romania nu mai are relevanta din 2015-2016

| Zuzu1991 a răspuns:

Aceeasi parere pe care o aveam cand eram mai tanar, este o metoda de controlat populatia, PROSTIMEA se gandeste la futball-u', nu se mai gandeste sa se revolte, si chiar bataile intre fani sunt un lucru FOARTE BUN pentru controlul populatiei
chestia asta era pe fata pe vremea lu' Ceasca, auzi, il aresteaza pe unu' din motive politice, si ala zice la militian "aia e asa, aia e asa (chestii naspa in comuism) ce ai vrea sa fac?"
raspuns: "sa te ocupi de femei si de futball"

insa in ziua de azi, hmm, in afara de ce am scris mai sus, acum e si o afacere
si cam atat

| RobertMoon a răspuns:

Parcă nu are farmec fotbalul din ziua de azi comparativ cu cel de când eram eu mic și aici mă refer la perioada 2004-2012 maxim. În afară faptului că atunci nu existau atât de multe "vedete" parca nici fotbalul nu era o afacere cum este acum. Acum se desfășoară Euro 2020 care parca nu are nimic special comparativ cu alte turnee finale...echipele sunt plimbate să joace în diferite țări alan-dala. După mine cel mai mișto turneu final a fost Cupa Mondială 2010 din Africa de Sud și mondialul din Brazilia așa și așa. Sa nu mai zic că înainte exista și un merch bun și accesibil al turneelor finale gen albumele acelea pliabile de la Panini (există și acum, dar parca nici astea nu au farmecul de atunci), cărți de joc cu fotbaliști, găseai în supermarketuri tricouri și chestii cu diferite echipe/naționale la preturi accesibile...acum tot ce tine de merch este foarte scump și de calitate nasoală. La noi în România fotbalul este foarte prost, majoritatea echipelor joaca ca să facă bani din vânzarea unui jucător, investiții majore ca sa jucam și noi acolo sus în Europa niciodată. (Champions League) În străinătate echipa cu patronii cei mai bogați fac legea, banul este zeu peste tot; dacă apare un șeic miliardar patron echipa aia devinde rachetă, dacă părăsește clubul unde investește s-a terminat distracția acolo. În ultimă vreme prefer să urmăresc sporturile unde contează doar valoarea individuală (tenis, gimnastică, box etc.)

| nicunicu3 a răspuns:

Ronaldinho este singura legenda pe care am vazut-o in viata si care este peste toti.Eu zic ca Romania)). Glumesc Italia