| Junseng a întrebat:

Ce parere aveti de proteine, spirulina, weight gainer, suplimente? Care nu dauneaza corpului( ma refer la continutul de substante chimice daunatoare) si care are un randament mai bun si sub ce forme (pudre, comprimate...).

9 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Spirulina eu stiu ca i pentru memorie. In fine, legat de gainer cauta fara foarte mult zahar

| elcosmin a răspuns:

Nu știu ce pareri spun ceilalti insa eu merg pe a mea: vrei proteine si vitamine, mananca natural. Nu consuma chimicale din magazine, chiar daca iti dau energie si iti creste masa musculara de la ele. Sport si mancat sanatos! Bafta!

| combativul a răspuns:

Deci fiecare om are propriul lui organism, daca eu folosesc suplimente (aici nu ma refer la anabolizante) si nu mi afecteaza ficatul inseamna ca organismul meu poate folosii acele proteine, altul care are un organism prost poate sa-l afecteze si cea mai slaba proteina

| Cosmin86 a răspuns (pentru combativul):

Fara proteina mori, proteina e caramida vietii... cum sa te afecteze "cea mai slaba proteine"? Si DE CAND exista proteina "mai slaba" sau "mai tare"? Exista doar proteina, punct. Difera doar viteza de absorbtie, atat.

| combativul a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu m-am referit la proteina din mancare

| Cosmin86 a răspuns (pentru combativul):

Nu exista alta proteina. Proteina se gaseste DOAR in mancare.

Si suplimentele (prafuri, pastile, etc.) TOT din mancare sunt facute: se ia MANCAREA (oua, lapte, zer, mazare, depinde ce tip de proteina e) si se separa proteina de restul continutului, ca sa ai un anumit numar de grame de proteina/portie fara grasimi, carbohidrati, etc.

| DannyQ a răspuns (pentru Cosmin86):

Cred că se referea la la faptul că unele alimente conțin mai multe proteine iar altele mai puține proteine. Dar oricum a spus niște aberații acolo.

| Chitaristul26 a răspuns:

Singurele suplimente de care ai avea nevoie sunt proteinele (zer si optional cazeina, adica proteine cu digestie mai lenta) si creatina.

| addamsscrub a răspuns:

Sincer, de spirulina am mai auzit. Cred ca e benefica. Dar nu sunt doctor, e doar o parere personala.
Suplimentele alimentare am luat cand ma simteam slabita, dar pentru perioade scurte (1 sau 2 saptamani)
Iti dau pofta de mancare si... daca nu faci miscare (sa arzi ce mananci) o sa se depuna.