| vlad7999 a întrebat:

Ce parere aveti despre programul meu de antrenament la sala!
Lunitongueiept(7 seri a cate 10-12 repetari)+Triceps(4 seri a cate 15 repetari)
Marti:Biceps(6 seri a cate 8 repetari cu gantera)+abdomen
Miercuri:trapez(5 seri a 10 repetari)+umeri(7 seri a 10 reperari)+gat(daca mai pot)
Joi:ca luni
Vineri:ca marti
Sambata:ca miercuri
Duminicatongueauza
Mentionez ca am 14 ani si 1m64 intaltime! cel mai bun raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

Banuiesc ca vrei sa cresti in masa musculara.
Luni ai cuplat bine pieptul cu tricepsul.
Nu inteleg partea cu seriile. Faci de 7 ori serii(acelasi tip de exercitiu, sau exercitii diferite?)
mult mai bine 3 serii, maxim 8 repetari(pui o greutate cu care poti face maxim 8 repetari).E greu dar, ce poti sa faci...
impins de culcat de exemplu... faci prima data 8 repetari(maxim! daca poti face mai mult de 8, trebuie sa mai pui greutate).Te odihnesti putin(sa nu depasesti 1 minut), incerci sa faci tot 8(dar normal ca daca ai facut in prima 8 si maximul tau fiind de 8 cu aceeasi greutate, o sa faci vreo 6).Te ridici de odihnesti, te pui si faci 4.Gata ai terminat cu un exercitiu.
Acum trebuie sa faci 3 exercitii pentru fiecare grupa de muschi.Adica I-3(serii)-8,6,4 repetari. II-3(serii)-8,6,4 III-daca mai poti, folosind acelasi sistem. Daca nu mai poti, te pui si faci flotari cate poti.Ai terminat cu pieptul.Tricepsul, folosesti acelasi sistem.si ai terminat cu luni.
marti: biceps-spate(acelasi sistem)
miercuri:trapez-umeri-gat
2 zile pauza.e putin. Odihna e importanta, odihna si mancarea.
Eu as spune sa faci o grupa pe saptamana. Picioarele.ce faci cu ele? cardio?

5 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Si kg nu ne zici? Ca inaltime fara kg nu prea are sens.

Ce vrei sa cresti in greutate sau sa slabesti?

Niciodata nu treci mai mult de 6 serii la un exercitiu (cel mai adesea la flotari faci 6 serii), la exercitii cu greutati maxim 4 si chestia cu 15 repetari e doar o chestie de misto cred. Cum sa faci 15 repetari? Maxim 12 daca vrei sa cresti in greutate. Pentru slabit faci izolat si cu greutati mari sau repetari multe in stil piramidal...
In fine. Mai e o problema... ai 14 ani si tu ridici la piept?
Prietene nu iti bate joc de tine. La varsta asta inca esti in crestere.
Iti voi da cateva sfaturi legate de sala si alimentatie dar trebuie sa citeste pentru completare depe site-ul acesta: http://www.getfit.ro/
Nu lucra cu haltere. Cel mai important. Si nu cu greutati mari, mai ales daca nu ai o dieta bogata si o suplimentezi cu vitamine, proteine etc.
Lucreaza o singura grupa de muschi pe zi si nu combinatii si nu pui spate dupa ziua de biceps sau umeri dupa ziua de piept, pentru ca deja muschiul a fost uzat.
Lucreaza asa: Luni umeri
Marti biceps
Miercuri triceps
Joi spate
Vineri piept.
Pentru varsta ta sunt de-ajuns trei exercitii pe zi a cate 6-10 repetari. Minim 6, maxim 10 si maxim 4 serii.
Mancare bogata in carbohidrati si proteine, vitamine si calciu.
Citeste pe site-ul acela. Gasesti tot ce ai nevoie sa stii. Si nu te juca cu cresterea ta. O sa ai probleme de inaltime, de cartilaje si incheieturi. Ai grija sa nu te accidentezi si ia niste suplimente nutritive.

Multa bafta! Alte intrebari PM.

| Mirel_1372 a răspuns:

In prmiul rand faci pream multe seri, recomandat ar fi 4 la cate 10 repetari si pune greutati calumea sa fortezi muschiu nu sa il obosesti. baga luni piept cu triceps, marti biceps cu spate, miercuri umeri cu trapez joi abodomene cu antebrat si vineri picioare. sambata duminica pauza... la mien a dat rezultate foarte vizibile si natural. bafta

| Tabaldak a răspuns:

Bravo continua tot asa!big grin

| vlad7999 explică:

Am 63 de kg si an legatura cu greutatea la piept imping 38 de kghappy

| HellxD a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa faci asa Luni piept Marti Spate Miercuri faci numa biceps Joi numa triceps Si vineri Abdomene la bara