| Darthsidious a întrebat:

Ce parere imi puteti spune despre pro mass de la pro nutrition, merita banii sau ii dau degeaba?

10 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Eu nu te-aș sfătui să cumperi astfel de substanțe, dar decizia îți aparține.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Divy):

Tu esti probabil un COPIL MIC, care nici macar nu stie despre ce e vorba!

| Cosmin86 a răspuns:

Cam arunci banii, ca are mult zahar... daca vrei proteine+Carbo de calitate, ia seriouss mass, de la ON.

| Divy a răspuns (pentru Cosmin86):

Da bravo, mulțumesc de compliment eu unul mi-am spus părerea nu știu de unde ai dedus tu că sunt copil mic, și din păcate știu despre ce e vorba supliment pentru sportivi.
Dar până la urmă decizia tot la el e!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Divy):

"stiu despre ce e vorba" = am folosit ani de zile.

FARA sa folosesti ANI DE ZILE, nu ai cum sa stii despre ce e vorba, decat foarte SUPERFICIAL.

| Divy a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite eu mă refer la primul meu răspuns nu la al doilea dacă tu ai folosit e problema ta, trebuie să îți dai seama de înainte să folosești de consecințe utilizării.
La fel ca în cazul tutunului, alcoolului și drogurilor. Oameni care nu le-au încercat nu înseamnă că au fost inconștienți și nici superficiali!
Dacă unul a încercat și s-a sacrificat și reacțiile adverse au fost făcute cunoscute, cei care au urmat după el au făcut din ce, din PROSTIE!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Divy):

Ok, arata-mi tu reactii adverse la suplimente bazate pe proteine... ca s-a demonstrat medical ca NU SUNT.

Tu probabil le confunzi cu steroizi sau pre-workout ( energizante si oxid nitric ).

| Divy a răspuns (pentru Cosmin86):

Acum 4 ani a fost aceiași discuție pe aceiași temă când cineva a vorbit despre efectele adverse ale proteinelor și la fel au fost contradicții, nu vreau să intru în detalii.
Proteinele sunt ca și medicamentele și în funcție de organism pot genera efecte adverse. Plus dacă se iau cu o dietă bine gândită și în funcție de organism.
În plus nu ceea ce conține nu tot timpul este și testat, și chiar dacă este testat asta nu înseamnă că nu poate să aibă reacții adverse.
Fiecare încearcă pe riscul său, dar doar că reacțiile nu s-au văzut asta nu înseamnă că nu pot apărea la bătrânețe.
Fiecare e cu părerea sa dacă tu vrei să înțelegi bine dacă nu tot bine e, te rog nu mă mai deranja pentru micile tale nelămuriri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Divy):

"Proteinele sunt ca și medicamentele", NU, nu sunt "ca si medicamentele", asta e prima ABORDARE GRESITA.

Sunt suplimente EXTRASE DIN MANCARE.

Pur si simplu, se ia zerul ( ca exemplu ), se separa proteina de restul continutului ( grasimi, etc. ) si se pune la cutie dupa ce se deshidrateaza.

Eu NU am "mici nelamuriri", ca eu de aproape 10 ani studiez acest domeniu si mereu apare un HABARNIST ( "sunt ca medicamentele" ), care isi da cu parerea.

Daca nu stii NIMIC, cauta si tu categoria "copii mici si pampalai" si da-ti cu parerea acolo.

| Divy a răspuns (pentru Cosmin86):

Omule nu pe mine trebuie să mă convingi ci pe cel ce pune întrebarea.
Proteinele sunt suplimente, suplimentele nu înlocuiesc mâncarea!