| devil2279 a întrebat:

Ce poate cauza scaderea fortei? lipsa de somn? dorm 4 ore pe zi, sau excesul la tras la fiare,trag foarte mult, mai ales de luni am tras la fiare pana nu am mai putut face nicio epuizare, caci nu am tras toata vara si numai am forta si acu mvreau sa mi-a recapat si pana azi trebuia sa imi revina forta dar credeti ca din cauza ca dorm foarte putin si sunt obosit ( adorm din picioare ) nu mi " se ofera " forta mea normala?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E necesar 8 ore pe zi de somn ca sa nu fi obosit, aia e cauza principala a oboselii la tine.

| balerinul a răspuns:

Asta si cred ca mananci cam putin

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Corpul si creierul au nevoie de odihna, mancare, vitaminera astea, esti praf laughing

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

*repet: somn, mancare vitamine(din mancare, nu d-alea tampite la cutie). Fara toate astea esti praf

| TheVampireDiaries2NE1 a răspuns:

Da, din cauza somnuluiwinking

| darrio2007 a răspuns (pentru mgtow):

Poate 8 ore pe noapte.Tu dormi atatea ore pe zi?

| mgtow a răspuns (pentru darrio2007):

In 24h 8 ore de somn ajung si termenul (zi) nu conteaza daca e lumina sau intuneric pentru ca nu spunem sa dormim 8 ore pe noapte, nici medicii nu zic asa... variaza vorba omului in diverse situatii.

| darrio2007 a răspuns:

4 ore pe zi? Dar noaptea cate ori dormi? Ce alimentatie ai? Este alimentatia ta conform efortului depus? Sau tragi de fiare, asa, de capul tau? Ti-am raspuns si eu cu niste intrebari.

| darrio2007 a răspuns (pentru mgtow):

Mai bine spune cand te simti mai odihnit? Cand dormi ziua 8 ore sau cat vrei tu? Sau noaptea?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru devil2279):

Prea putin.Esti tanar si totusi se simte oboseala.La scaderea fortei.Incearca sa iti faci un program de somn.Culca-te mai devreme.

| darrio2007 a răspuns (pentru devil2279):

Atunci dormi cel putin 8 ore din 24. E bine? Programul fa-l tu.Ca vad ca nu intelegi.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Ce pot cauza :

- mancarea, prea putine proteine si carbohidrati
- supra-antrenamentul, evident, muschii cresc si se dezvolta ( si forta ) in zilele de pauza
- somnul, iti afecteaza productia hormonului de crestere si a testosteronului, ambele indispensabile pentru muschi si forta
- antrenament gresit, cum fac 90 % din oameni

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru devil2279):

Pai hai sa vedem.

1. cum lucrezi acum grupele ( ex. luni piept, marti spate, etc. )
2. cum lucrezi concret bicepsii ( ce exercitii, cate serii si cate repetari )
3. cum lucrezi spatele