| anduandrei2222 a întrebat:

Ce proteine sa iau? am 14 ani, 1.80m inaltime, 68kg si vreau sa ma apuc de sala. ce proteine sa iau pentru inceput?

13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu zic sa mai rabdare inca 2-3 ani sa te apuci de sala pentru ca tu acum esti la pubertate, acum corpul tau se transforma din corpul unui copil in corpul unui barbat si abia acum incep sa se secrete hormoni de exemplu testosteron care pe langa altele (apare mustata, se ingroasa vocea) contribuie si la cresterea masei musculare asa ca daca te apuci te tras de fiare acum iti dai peste cap orgamismul. Mai bine mai ai rabdare un pic, pana atunci mananda sanatos si fa miscare moderata, ceva potrivit pentru varsta ta de exemplu fotbal cu prietenii in spatele blocului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele din lactate sau carne, dar nu exagera...sti ca ce-i prea mult strica!

| khwewljewew a răspuns:

Nu iti recomand sa iei proteine. O sa ai probleme mai tarziu. Daca vrei sa iei ceva cumpara-ti de la farmacie niste multivitamine si ai grija la ce mananci. Nu te lua dupa astia care iau tot felul de prafuri pentru ca daca nu te tii de sala o sa te ingrasi si o sa ai probleme cu ficatul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru khwewljewew):

Serios?

"Nu iti recomand sa iei proteine. O sa ai probleme mai tarziu. "

argumenteaza prostia aia te rog, sau HABAR NU AI despre ce vorbesti si iti dau cu parerea de copil mic?

| khwewljewew a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuze ca-ti zic dar esti cam prost. Uita-te si tu pe net, citeste. am destui prieteni care fac sala si iau proteine de alea. Si s-au umflat arata bine atata timp cat te tii de sala si apoi dupa ce s-au lasat de sala doar pieptul le-a ramas. Au inceput sa faca burta, si sa se lase pielea si au 21 de ani. Proteinele ti le iei de mancarea sanatoasa nu din prafuri sau pastile.

| khwewljewew a răspuns (pentru Cosmin86):

PS: Nu stiu cine e copil mic, tu ca ai 14 ani sau eu ca am 22 de ani si stiu despre ce e vorba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru khwewljewew):

Pielea se lasa de la grasime. si burta se pune de la excesul de calorii, multi cand se lasa de sala NU isi schimba alimentatia, si automat, caloriile pe care le ardeau la sala, acum NU LE MAI ARD, si ce crezi ca se intampla cu ele "dispar prin magie"?

Poti sa gandesti LOGIC inainte sa afirmi.

Eu am 26 de ani, pe 1 octombrie acum fac 27. Folosesc suplimente de genul de ani de zile ( am avut pauza TOATA FACULTATEA si nu mi s-a lasat PIELEA DELOC ).

Mituri si povesti, mai documenteaza-te, la 22 de ani aberezi ca un copil de 5 :
http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

Citeste de 5 ori articolul respectiv, sau alte 1000 de articole de genul, scrise de oameni CU EXPERIENTA.

Si ai putea sa te documentezi si despre starea catabolica ( atunci cand muschii incep sa se distruga ), si cum ajungi la ea. Apoi compara tot ce ti-am zis mai sus cu ce fac prietenii tai care s-au lasat de sala, poate asa OBSERVI SI TU CEVA.

| khwewljewew a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine ma laughing cum spui tu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru khwewljewew):

Esti mult prea inapt sa intelegi ceva, nu?

Copil mic, ZERO experienta, ZERO articole de specialitate citite, doar mituri si povesti. Si din poza ta se vede CLAR ca esti COPIL MIC.

p.s. : de-aia am peste 1000 de raspunsuri castigatoare, ca stiu foarte bine ce spui, copil subdezvoltat si firav ce esti

| khwewljewew a răspuns:

Ma p*s pe raspunsurile tale. Unii oameni mai au si viata, nu sa stea pe pc toata ziua asa ca tine. Vad destul de bine, nu mai incerca sa scrii cu caps lock. Esti cam penibil si te ambalezi degeaba. Degeaba ai 28 de ani daca nu ai mai mult de 2 neuroni functionabili. Te salut!

| marianvranceanul1 a răspuns:

Cele mai bune proteine sunt cele din lapte si oua. Uite un site care te poate ajuta:http://www.csid.ro/calory-calculator/

| Cosmin86 a răspuns (pentru marianvranceanul1):

Site-ul ala e o mare tampenie, cu ce sa te ajute ala?

si de cand proteinele din lapte si ou sunt cele mai bune? argumenteaza copil mic ce esti

| broxi a răspuns:

Deloc? la vârsta asta nu e deloc bine să te apuci de sală. nici n-are rost, nici nu-ți face bine, mai ales să iei proteine.