| oOxXDenisXxOo a întrebat:

Ce proteine sa iau? am 14 ani si vreau sa ma apuc de sala. ce proteine sa iau pentru inceput?

Răspuns Câştigător
| Keepin a răspuns:

Marvellover nu are dreptate. Salut. Am facut un sport de performanta si stiu cum trebuie sa procedezi si am facut si sala. Sala ar trebui sa o inecpi pe la 13-14 ani ..si sa continui, nu la 18 cum spune Marvellover. Tu ar trebui sa mergi la sala pe stomacul gol, sa lucrezi mult si cand ajungi acasa sa mananci pana simti ca nu mai poti inghiti deloc. De preferabil ar fi sa mananci ceva consistent ce contine proteine - legume sau carne. Nu trebuie sa iei batoane de proteine sau altceva pentru ca nu sunt necesare.Sa ai o zi buna --- Keepin. Funda /

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca nu ai alimentatia pusa la punct iei degeaba, o sa ai rezultate mediocre. Suplimentele conteaza cel mai putin.

Baga in primul rand proteine din mancare ( carne, lapte, branza, oua ), 4-5 mese pe zi. Apoi sa ai odihna ( de multe ori neglijata ) si antrenamentul puse la punct ( 90 % din cei care merg la sala se antreneaza incorect ) si apoi te gandesti la suplimente.

Ca suplimente iti recomand o proteina din zer ( whey protein ), e cu absorbtie rapida si se ia imediat dupa antrenament ( cel mai important moment ), se mai poate lua si intre mese.

Important e sa-ti asiguri 2 grame de proteina / kilogram-corp zilnic, pentru cresterea optima in masa musculara, altfel risti sa faci sala degeaba.

Bafta

| Chio9 a răspuns:

Keepin merita funda. dar inca ceva..in legatura cu mancatu, mananca multe mese pe zi dar nu foarte mult. aa si da. NU fa sala in fiecare zi c anul rezolvi nimic..deoarece muschi se dezvolta in perioada de pauza de relaxare a acestora. De preferat ar fi s anul mergi la sala pentru ca si acasa poti lucra bine mersi de 3 ori pe saptamana e okey(asa fac si eu) dar e ff important sa mananci ff sanatos, bogat in proteine si de multe ori pe zi. Bafta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chio9):

Acasa nu ai nici pe departe aceleasi conditii ca la sala, nu poti lucra muschii din toate unghiurile, nu poti mari greutatea, etc.
Decat daca stai intr-o casa cu multe camere si iti permiti sa-ti transformi o camera in sala de forta.

Tu chiar poti sa acoperi toate grupele cu doar 3 sedinte / saptamana?

| Chio9 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu nu pot. dar consider ca la 14 ani e okey sa faca acasa. Eu n-am nevoie sa dezvolt toti muschi imi ajunge piept, biceps, triceps. In timp ce le lucrezi astea nu poti zice ca nu se forteaza si putin ceafa si spatele. (corecteaza-ma daca gresesc, ca am observat ca u dai multe raspunsuri la genu asta de intrebari) Mie-mi ajunge atat, practic si fotbal si mananc foarte multe mese pe zi 6-7, si se vad rezultatele. ps: nu vreau culturism, vreau doar aspect fizic. laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chio9):

Pai pentru aspect fizic recomand sa lucrezi si umeri ( in special partea laterala ), o mana dezvoltata sprijinita de niste umeri plati nu da bine, mai ales ca umerii sunt vizibili din toate unghiurile.

| Chio9 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da asta asa-i. clar ca si pe ei ii lucrez dar am uitat sa scriu.
ps: exact raspunsul asta l-am mai vazut la o intrebare si tot de tine postat si de atunci insist pe umeriwinking

Daca tot am inceput discutia. Te rog sa-mi spui ce alimente foarte bagate in proteine poti sa-mi recomanzi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chio9):

Carne, lapte, branza, oua. Proteinele din lapte ( caseina ) au absorbtie lenta si e bine sa le consumi inainte de culcare, restul oricand.

Si trebuie sa te intereseze si calitatea proteinei, nu doar cantitatea, spre exemplu si in legume gasesti proteine ( soia, fasole, etc. ) dar sunt proteine de calitate inferioara, deoarece NU au profil complet de aminoacizi ( proteinele se descompun in amino si abia acestia ajung la muschi ), dar in fine, astea sunt detalii, primele 4 care le-am scris sunt importante happy

| Chio9 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mersi mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chio9):

Cu placere.

Ca fapt divers, gasesti pe culturism.ro, getfit.ro sau orice alt site de specialitate, la sectiunea "alimentatie" articole despre asta, in caz ca vrei sa te informezi mai mult happy

| marvellover a răspuns:

Mai asteapta 4 ani si pe urma apuca-te de sala. pana atunci fa ceva usor. Alearga, fa niste abdomene, genoflexiuni, flotari.

| andreiu675 a răspuns:

Am citit ce ati scris si sunt unele gresite de exemplu chio9 intr-adevar muschi se dezvolta in starea de repaus dar nu conteaza de cate ori faci sala pe saptamana ci cate grupe musculare lucrezi odata. Se lucreaza pe zi doar doua grupe una mare si una mica doar o data pe saptama nu de mai multe ori aceeiasi grupa. Alimentatia ar trebui sa fie bogata in proteine psi carbohidrati si ai grija sa nu te supraantrenezi sa nu faci mai mult decat iti spune profesorul ca nu o sa ai rezultate mai bune. Bafta la sala si ai grija la alimentatie fara fast food