| AbcDaBcDe a întrebat:

vreau sa ma apuc de sala am 1.90 inaltime si 80 kg, am 16 ani ce ziceti merita o sa arat bine?, ce proteine sa iau? (Vreau sa ma apuc serios, am mai fost o luna dar m-am lasat )

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te apuci serios de sport, nu de proteina, care iti poate modifica sismteul hromal de copil in crestere, si ajungi obez la 30de ani.
Pune mana si apca-te serios de un sport: hadbal, volei, baschet, fotbal, orice sport ajuta, doar sa-l practici intens.
Proteina este de la 25 in sus, cand organsimul tau si-a incheiat cresterea si nu-ti mai afecteaza hormonal corpul!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Violleta2022):

E vorba de supliment alimentar NU hormoni anabolizanti. Cand mamica "pierde pieptul" isi alimenteaza copilul cu lapte praf, pai ce facem "dopam copilul de bebelus", modificam sistemul hormonal? laughing Cand iti da medicul vitamina C sub forma de pastile si tu le cumperi ce faci? Te dopezi? Pe cand un grapfruit asigura necesarul zilnic de vitamina C tu alegi pastilele, pastilato, dopato huoaa. Gandeste putin numai speria copii. Iar ca raspuns la intrebare, daca vrei sa o faci serios, citesti, inveti, pui in practica. Investesti in alimentatie si ai sa vezi ca nu vei avea lipsuri adica nu ai de ce sa iei suplimente, cand mancarea nu va mai face fata atunci poti suplimenta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Proteina sintetica nu este lapt praf, iar in starea pura in care se ofera spre vanzarea, afecteaza direct hormonii de crestere al copilului!
Pentru ca, de vrei sa crezi ori nu, la 16 ani un baiat este inca un copilas, cresterea di dezvoltarea lui, incheindu-se la 20 de ani!

| DovleacTurbat a răspuns:

N-ai inteles nimic din ce am scris si nici nu pot sa-ti dau replay, m-ai blocat sau ce? laughing "Proteina sintetica" sau ce vorbesti tu acolo nu e altceva decat mancare (dar deh ne e greu sa citim eticheta) exemplu: whey protein -pudra proteica din zer, ia ghici de unde provine proteina? Exact, din zerul laptelui trecuta prin diferite procedee, transformata sub forma de pudra si imbogatita cu vitamine, minerale, indulcitori (in functie de producator) Daca te uiti pe eticheta laptelui praf NAN3 sau cum se cheama scrie clar "contine proteina din zer", dar de ce sa citim eticheta cand putem vorbi can-canuri? rolling on the floor N-ai nici cea mai mica treaba, citeste pe site-uri de specialitate care se termina.gov sunt site-uri guvernamentale unde vorbesc oameni cu renume din domeniu plus testari reale facute tot de chimisti buni, doctori sportivi sau mai simplu evita categoria sport

| anonim_4396 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Stai linistit ca si pe mine m-a blocat pentru ca i-am dat la evalueaza rating negativ (nefolositor si eronat) i-ai aratat ce "desteapta" e si s-a suparat.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu evaluez raspunsuri, doar ca e absurd sa bagi in aceeasi oala un supliment alimentar cu hormoni anabolizanti, steroizi, uleiuri etc.