| Xxjdjdjdndndnfnffnfnd a întrebat:

Ce reacții adverse poți avea de la proteinele din zer?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Piatra la rinichi!
Iti spun din experinta sora-mii care a ajuns in urgenta cu o piatra mare la rinichi si dureri insuportabile. I s-a spus ca a fost generata de o slabire rapida, cauzata de proteina din zer pe care a consumat-o in ultimile luni.
Mai sunt si alte probleme de sanatate (probleme gastrice, de ficat si pancreas), cauzate de "proteina sintetica" sau cea asa zisa extrasa din zer dar procesata, de aceea NU o recomand.

| Frank51 a răspuns:

Nu există reacții adverse dacă se consumă cantitatea maximă recomandată.

| DARLINGx a răspuns:

Nu recomand, poți ajunge in spital sau cine știe

| Cosmin86 a răspuns (pentru DARLINGx):

Serios? Poti ajunge la spital de la asta? Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea, nu?

| Bazzed a răspuns:

Dacă te referi la whey, atunci niciuna. https://youtu.be/srZFvcCXPSY (dă direct la 5:07 pentru miturile precum acesta legate de whey, proteina din zer)

| Bazzed a răspuns (pentru Bazzed):

(7:25 in acel clip pentru mitul ce face referire la afectarea ficatului/rinichilor)