| AnastasiaK a întrebat:

Ce recomandati pentru o perioada mai "extrema" de slabire? Ma refer in special la suplimente, arzatoare de grasimi, etc. Sunt binevenite si alte sfaturi, desi baza o cam stiu si eu happy

P.s. E vorba de vreo 4kg in 20 de zile.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Lipo 6 black -> dar e foarta tare, un prieten a ajuns la spital.

Alternative: hydroxicut de la muscletech, animal cuts.

45 răspunsuri:
| JderuSalbatic a răspuns:

Muscletech Hydroxycut Hardcore Elite, ca supliment.
Alimentatie - scos zahar si redus la minim sare. Antrenamente cardio, intermittent fasting sau chiar post cu apa. Presupun ca stii ca nu e cea mai sanatoasa abordare, dar ar trebui sa mearga.

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru JderuSalbatic):

Pe langa asta ai putea sa faci antrenamente de forta.Cel mai bun este 5x5 https://stronglifts.com/5x5/#gref + 3 sesiune de 20-30 de minute cardio(in zilele de pauza) pe saptamana.Si nu manca multi carbohidrati si multa paine, doar multe proteine.

| Adry05 a răspuns:

Cauta-l pe Get fit with Dragos Vultur, slabesti alea 4 kilograme in 20 de zile fara porcarii de suplimente doar sa te tii de dieta data de el.

| AnastasiaK explică (pentru Adry05):

Apreciez timpul dedicat, dar cand ai 0 cunostinte in nutritie si sport e indicat sa te abtii din a raspunde la intrebari pe aceasta tema. Multumesc frumos!

| AnastasiaK explică (pentru uchihasasuke09):

Am deja antrenamente de 2h, 5 zile pe saptamana + alergari de 10km in celelalte 2 zile. Fiind pe minim de kcal, nu prea pot sa mai adaug si altceva in perioada asta.

Apropo...de ce ai pus painea si carbohidratii in categorii diferite? big grin

| JderuSalbatic a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ai putea inlocui alergarile de 10 km cu antrenamente tip HIIT. Plus ca in ecuatie intra si niste variabile extrem de importante - procentul de grasime corporala, rata metabolica, etc. Spre exemplu, o persoana care are 100 - 120 kg, grasime peste 30%, poate slabi 4 kg in 10 zile, destul de simplu happy Unii recomanda si dusurile reci, cica ar avea efect asupra accelerarii metabolismului.

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Din neatentie.Cum te poti antrena asa mult?

| Adry05 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am 0 cunostinte ca ti-am recomandat un om care se pricepe in domeniu? ce legatura are una cu alta?! laughing))

| AnastasiaK explică (pentru JderuSalbatic):

Stiu, ai dreptate. Nu stiu exact care e procentul la mine...nu m-a interesat sa aflu, dar sub 20% sigur. De aia am si zis ca e oarecum "extrema" slabirea asta

| AnastasiaK explică (pentru uchihasasuke09):

Daca esti sportiv, nu e mult. In mod normal la mine ar trebui sa fie 2 antrenamente pe zi x 2h cu weekendul liber, dar ma descurc cum pot in functie de timpul pe care il am ca nu fac doar asta.

| AnastasiaK explică (pentru Adry05):

Ai dovedit ca ai 0 cunostinte in domeniu prin raspunsul anterior.

Ai vazut si tu rezultatele catorva care au avut contact cu omul ala si il recomazi in totala necunostinta de cauza. Rezultatele alea wow exista pentru ca a lucrat cu oameni cu un procent de grasime crescut si cel mai probabil un stil de viata care includea surplus caloric si sedentarism. In cazul meu procentul de grasime e mai scazut decat au aia in pozele de dupa. Daca aveai un minim de cunostinte pe tema asta, ai fi cerut astfel de informatii inainte sa afirmi ca doar o dieta recomandata de el e suficienta pentru ceea ce cer eu.

De asemenea, suplimentele nutritive sunt departe de a fi "porcarii", mai ales cand stii sa le alegi si sa le folosestiwinking

| aXy99 a răspuns:

Din ce m-am interesat eu in ultimul timp, nu prea mai sunt suplimente de slabit care sa merite. Erau cateva, dar au fost interzise, li s-a schimbat formula etc. laughing
Nu stiu la ce procentaj de grasime vrei sa ajungi, dar daca faci totul cum trebuie si nu reusesti, poate e timpul sa spui stop. Are si corpul o limita. Mananca low carbs cateava zile daca te intereseaza doar cantitatea si nu calitatea de substante eliminate. (ma refer la astea ultime kilograme).

| Adry05 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Il recomand pentru ca si eu am colaborat cu el si n-aveam "procent de grasime crescut" doar vreo 3-4 kg in plus si am slabit super repede cu sfaturile lui si nici nu m-am tinut 100% de ce a zis, daca ma tineam slabeam si mai mult, de unde nesimtirea asta cand eu iti fac o recomandare sa-mi zici ca am 0 cunostinte in domeniu? Puii mei frate, n-am diploma de antrenor/nutritionist, logic ca recomand pe cineva care are, trebuia sa ma dau desteapta pe aici sa-ti invetez diete sau sa-ti zic chestii mega generale gen nu mananca paine ca sa nu-mi raspunzi asa? Incredibil, ce oameni.

| AnastasiaK explică (pentru aXy99):

Nu e vorba de procentajul de grasime neaparat, mi-e destul de indiferent care e. Oricum la o slabire de 4kg in 20 de zile nu prea se pune problema sa fie doar grasime. Practic arte martiale si imi trebuie pentru categorie. De facut o fac si fara suplimente, dar am zis ca nu strica sa intreb in ideea ca poate gasesc ceva care ajuta.

| aXy99 a răspuns (pentru AnastasiaK):

M-am gandit ca ai un astfel de motiv. Cred ca ar trebui sa alegi varianta clasica... daca mai ai de slabit, transpira foarte mult, elimina multa apa si cantareste-te asa. E nasol, nesanatos, dar nici suplimentele care chiar ajuta la slabit nu sunt sanatoase. Putini carbo, putina sare si gaseste o metoda prin care sa transpiri mult. Asta daca nu reusesti cu dieta. Presupun ca nu te cantaresti in ziua luptei/concursului, nu? Deci ai avea timp sa pui la loc apa si sa te simti bine ulterior.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

De ce nu zici asa, poti da jos 2 kg intr-o zi daca vrei doar pentru cantar laughing

| AnastasiaK explică (pentru Cosmin86):

Stiu stiu, dar voiam sa evit deshidratarea de data asta, desi probabil tot acolo ajung laughing

| anonimg a răspuns:

Doua mese pe zi, renuntare completa la masa de seara (sau folosirea unui ceai), si fara alimente de origine animala; strictete in consumul zaharului si al mierii. Toate acestea in cele 20 de zile.
Retete sanatoase: https://www.viatasisanatate.ro/......-herghelia

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Incearca totusi good guy hydroxicut happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

"fara alimente de origine animala", genial sfat inaintea unui concurs de arte martiale laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel mai ieftin supliment este apa de la robinet, prețul mediu 4 lei la metrul cub.

| Frank51 a răspuns:

Daca nu faci efort recomand water fast maxim 2 zile, apoi mananci 2 zile dar foarte light, apoi repeti. Daca faci efort ajunge sa reduci caloriile sub 2000, preferabil 1500-1800.

| AnastasiaK explică (pentru Cosmin86):

Trebuia sa ajunga si un "priceput" d-asta sa-mi vada intrebarea. E bine ca n-a bagat-o si pe aia cu "mananca multe fructe" totusi laughing

Lasand gluma de-o parte, cred ca incerc ce ai zis tu. Mersi pentru recomandare big grin

| AnastasiaK explică (pentru sadrian46):

Am precizat eu cumva ca m-ar interesa unul ieftin? laughing

| AnastasiaK explică (pentru Frank51):

"Daca faci efort ajunge sa reduci caloriile sub 2000, preferabil 1500-1800."

Cu 1800kcal/zi nu slabesc nici macar 1kg/saptamana, deci cu atat mai putin unul la 5 zile. Nu stiu ce calcule ai facut tu.

| Frank51 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai de unde sa stiu cat efort faci, am calculat undeva la 1000kcal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, am făcut o glumă, ca să îmi arăt atitidinea și părerea pe care o am despre suplimentele alimentare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce sa-ti iei un supliment când poti face o lunã de keto + post intermediar

| AnastasiaK explică (pentru anonim_4396):

La tine o luna are 20 de zile? Ca altfel ma faci sa cred ca nu ai citit intrebarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

De obicei nu stiu pe ce planeta sunt.
Dar la tine poti slabi cu un supliment?
Poate cu steroid. Da.