| ImmortaluL a întrebat:

Ce sa aleg dintre kickboxing, muay thai, kyokushin si JKD (jeet kune do, inventat de Bruce-Lee)? ce sa aleg, in sensul de care mi-ar fi mai folositor ca agilitate, concentrare, forta in lovituri si rezistenta corporala.

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Eu unul as merge pe Jeet kune do, mi se pare cel mai interesant, cel mai versatil dintre cele enumerate de tine.

Excelent pentru agilitate concentrare, forta in lovituri. La rezistenta corporala cred ca muay thai este superior.

Dar tot pe JKD as merge. Bafta.

| ImmortaluL explică (pentru Nickname1890):

Daca imi spui si ce parere ai despre kyokushin iti dau tie funda.

| Nickname1890 a răspuns (pentru ImmortaluL):

Kyokushin este un stil de karate foarte dur, si intr-adevar necesita o conditie fizica foarte buna, dar mi se pare limitat de faptul ca nu sunt permise loviturile de brate in zona capului (cel putin in concurs)

Nu exista o alegere buna si o alegere mai proasta. Fiecare stil are avantajele si dezavantajele lui. Important e sa gasesti stilul care sa te reprezinte cel mai bine. Si ca o mica paranteza eu nu consider kickboxingul ca un stil de arte martiale. Eu vad kickboxingul ca pe un sport.

7 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

In final, in locul tau as intra prin toate salile sa stau pe banca si sa urmaresc un antrenament din fiecare stil apoi sa il alegi pe cel care te atrage pe tine cel mai mult.

Fiecare are gusturile lui.

| Zatharra a răspuns:

Kyokushin.

| Patrick0Star a răspuns:

Dupa mine, karate-do sectia shito ryu.
Sau ninjutsu

| vulturul21 a răspuns:

JKD
sper ca te-am ajutat

| DellyNn0 a răspuns:

Muay thai! funda?