| lexu23 a întrebat:

Ce se-ntampla daca mananci ce vrei si faci sala pentru masa musculara? Apropo, masa musculara inseamna sa faci muschi nu?

Răspuns Câştigător
| Chitaristul26 a răspuns:

Pai sa o luam asa. Cand te duci la sala si ridici greutati, iti deteriorezi fibrele musculare. Ca sa se regenereze, iti trebuie o anumita cantitate de proteine, carbohidrati si grasimi sanatoase. Daca mananci ce vrei tu(McDonalds, KFC, naiba stie ce), nu o sa obtii destule pentru a se regenera muschii, in consecinta nu pui nici muschi, si chiar iti faci mai rau. (Si nici nu slabesti)
Cineva a mentionat notiunea de "bulking" mai devreme, si asta nu inseamna ca mananci ORICE, ci mananci cu surplus de calorii.
Si sa raspund la a doua intrebare, masa musculara este, in principiu, ce cantitate de muschi, masa totala alcatuita de muschi.

| lexu23 explică (pentru Chitaristul26):

Inca ceva. Ai idee cum as putea sa mai evoluez putin? Fara prafuri, steroizi pentru ca am 15 ani. Trebuie sa mananc la ore fixe si sa am 5-6 mese pe zi dar mici?

| Chitaristul26 a răspuns (pentru lexu23):

Nu trebuie sa ai un numar specific de mese pe zi. Cel mai bine e sa ai, normal, mic dejun, pranz, si cina, toate alcatuite din mancaruri sanatoase, si intre aceste mese, un fruct la alegere, eu de obicei mananc banane.
Aici e un exemplu de ce mananc eu, bineinteles tu poti sa iti modifici astea.
Mic dejun: Lapte cu cereale Vitalis(Fulgi de ovaz, migdale si ciocolata alba, un gust genial, si mic dejun echilibrat)
Dupa in drum spre sala imi iau un shake de proteine fara prafuri, sunt o gramada de retete pe internet.
La pranz: Ciorba/Supa crema de legume, schnitzel/Piept de pui la gratar facute in casa
Pe la ora 3 o banana
La ora 5 un sandvis(Doar daca simt ca mi-e foame)
La ora 9 iaurt de baut si paine(Mai simplu de atat nu se poate)
Sigur, exista planuri mult mai sanatoase, dar important e sa gasesti ceva care sa iti placa de care te poti tine, pentru ca daca e doar o dieta temporara, odata ce se termina dieta, se duce si tot ce ai lucrat tu
Sper ca ajuta raspunsul, scuze de detalii daca le consideri nefolositoare.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Chitaristul26):

De curiozitate, ce contine acel shake fara pudra proteica?

| Chitaristul26 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Lapte, o banana, migdale, pudra de cacao, iaurt natural si putina scortisoara.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Chitaristul26):

Mda...deci contine in principal grasimi. Mersi pentru raspuns!

| Chitaristul26 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Singurul aliment de pe lista care ar putea avea o cantitate mare de grasimi este iaurtul. Chestie care se rezolva foarte usor prin iaurturi cu procentaj scazut de grasimi, sau scoaterea completa din asta. Deci nu, nu are in principal grasimi.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Chitaristul26):

Avem definitii diferite pentru ideea de iaurt natural laughing In fine, de migdale, care au dublu grasimi fata de proteine, ai uitat? Cacao are, de asemenea, mai multe grasimi decat proteine. Banana nici n-o iau in calcul ca sursa de proteine ca mai mult de 2g nu scoti dintr-o banana. La scortisoara e cam aceeasi poveste daca pui putina. Deci ramai cu laptele, care daca e natural are grasimile si proteinele in proportii egale. Oricum, chiar si daca folosesti degresat, vorbim de caseina, deci proteina cu absorbtie lenta.

In concluzie: congrats, habar n-ai ce contine propriul shake!winking

| Chitaristul26 a răspuns (pentru AnastasiaK):

O eroare pe care am facut-o acolo, nu e iaurt natural, e grecesc. Dar ca sa continuam, pentru mine merge bine, si este o optiune foarte buna daca nu vrei sau nu poti sa cumperi praf de proteine.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Chitaristul26):

Bravo daca iti merge bine. Oricum nu incurajez luarea suplimentelor cat timp se poate fara. Am intrebat de shake-ul respectiv strict din curiozitate. In continuare nu-l consider un shake proteic, dar asta nu inseamna e un lucru rau sa-l consumi.

13 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Da, masa musculare este totalul de muschi pe care il detii. Daca mananci ce vrei tu, nu vrei creste in masa musculara. Pentru a creste ai nevoie ce nutrienti cum ar fi ( proteina pentru regenerarea fibrelor musculare, cabohidrati care este principala sursa de energie a corpului, grasimi etc).

| heracles a răspuns:

Poti manca ce vrei, dar ce se intampla daca nu poti manca ceea ce vrei, din cauza banilor? happy

| aloken a răspuns:

Probabil in cel mai bun caz o sa ai un corp "bulked"
Dreapta "bulk", stanga "shredded" :
https://img.scoop.it/......tABnaLJIm9