| dannnyy a întrebat:

Ce suplimente pentru refacere sa iau?

Răspuns Câştigător
| Ciupercovici a răspuns:

Salut!
Glutamina este benefica, avand un aport semnificativ atat in obtinerea unui nivel inalt de pregatire, cat si in refacerea metabolica dupa efort." Utilizarea glutaminei manifesta aceste efecte nu numai in cazul sporturilor aerobe, ci si in cazul sporturilor cu o componenta importanta anaeroba, asa cum este si culturismul, de aceea este recomandat in pregatirea celor ce fac antrenamente de forta pentru refacerea tesutului muscular.
BCAA, adica lantul aminoacizilor L-Leucina, L-Valina si L-Izoleucina, atat de importanti pentru prevenirea pierderii de masa musculara si pentru o recuperare fizica rapida, reprezinta un supliment valoros dupa antrenament.
O zi Frumoasa!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Corpul se reface singur, nici un animal nu ea vitamine alte otravuri daca nu ma crezi vezi istoria umanitati cate vitamine luau soldati in razboi, refacerea e chiar ceva benefic care nu trebuie ajustat, asa se fac muschi mai puternici, singurul lucru care trebuie sal bei a multa apa si odihna atat

| kiri11 a răspuns:

Ce fel de refacere, psihica, fizica? Ar fi mai bine sa consulti un medic si nu sa iei suplimente dupa ureche.

| ares8 a răspuns:

Dupa parerea mea Eurovita Multiminerale sunt cele mai bune.

| andrei228ro a răspuns:

Te referi la suplimentel post antrenament. Eu iti recomand max protein combinat cu dextroza.
https://www.naturalplus.ro/max-protein
https://www.naturalplus.ro/dextrose-11

| dannnyy explică:

Refacere musculara

| dannnyy explică:

Si nu cered ca vitaminele si mineralele ajuta prea mult la refacere

| Cosmin86 a răspuns (pentru dannnyy):

Glutamina si/sau izolat proteic

| dannnyy explică:

Am nevoie de un raspuns mai concret ce tip de glutamina si izolat proteic ar trebui sa iau

| Ciupercovici a răspuns (pentru dannnyy):

Salut!
Glutamina este benefica, avand un aport semnificativ atat in obtinerea unui nivel inalt de pregatire, cat si in refacerea metabolica dupa efort." Utilizarea glutaminei manifesta aceste efecte nu numai in cazul sporturilor aerobe, ci si in cazul sporturilor cu o componenta importanta anaeroba, asa cum este si culturismul, de aceea este recomandat in pregatirea celor ce fac antrenamente de forta pentru refacerea tesutului muscular.
BCAA, adica lantul aminoacizilor L-Leucina, L-Valina si L-Izoleucina, atat de importanti pentru prevenirea pierderii de masa musculara si pentru o recuperare fizica rapida, reprezinta un supliment valoros dupa antrenament.
O zi Frumoasa!

| dannnyy explică:

Merci dude... Totusi tind sa aleg duet protein cu crestină monohidrata si bcaa ce zici ar fi bine?