| Snizel a întrebat:

Ce trebuie sa faca un fundas stanga?

4 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Este jucătorul de pe partea stanga a terenului specializat în prevenirea încercărilor de a marca ale adversarilor

Exemple de așezări tactice: 4-4-2 (4 fundași, 4 mijlocași, 2 atacanți); 4-5-1.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Fotbal - sectiunea "Tactici"

| MrAngelus a răspuns:

Fotbalistul roman sustine ca are evolutii mai slabe din cauza pozitiei pe care e folosit, ceea de fundas stanga.

"Eu sunt un fundas central. Ia sa-l puneti pe Maicon sa joace fundas central sau pe Samuel sa joace fundas de banda si o sa vedeti ce randament dau si ei. Joc in banda stanga deoarece nu avem solutii. Trebuia sa nu joc pe aceasta pozitie inca din primul an, acum e cam tarziu. Joc de patru ani pe un post pe care nu-l stapanesc si e foarte dificil. Dar gata, vreau sa recuperez ceea ce-am piedut in ultimii patru ani" - Chivu

Sursa: http://www.ziare.com/......at-1126919

| petrica1111 a răspuns:

Fundaș - jucător specializat în oprirea atacurilor adversarilor;

| Cristian_Masacru_1999 a răspuns:

Fundasul stanga este specializat in oprirea atacurilor adversarilor.Cand mingea este pe partea dreapta fundasul stanga trebuie sa stranga langa fundasul central.deasemi pe faza de atac a echipei tale fundasul poate urca la invaluire urmand ca mijlocasul stanga sa ii ia locul.