| Lukian a întrebat:

Ce trebuie sa stii sau sa faci atunci cand incepi sa faci sala? Niste lucruri importante sau de care a-ti tine voi cont! Funda...

8 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

In primul rand gandeste-te ca iti va stopa cresterea probabil asa ca decidete daca vrei sa mai cresti..bine 5 cm tot vei mai creste.
Apoi ce vei consuma? alimente naturale sau proteine, creatina, aminoacizii etc.

| Lukian explică (pentru klau95):

Am 1,80 asa ca nu e problema de crestere. O sa imi cumpar niste batoane proteice sau ceva pentru energie, am auzit despre un produs (JumboMass), dar in nici un caz anabolizante...

| Cosmin86 a răspuns:

Vezi pe culturism.ro, getfit.ro sau orice site de specializare "coltul incepatorului", principii de antrenament si alte lucruri

| AllinaDaniella a răspuns:

Inainte de sala cu 1h sa nu mananci nimic

Dupa sala 1h-2h sa nu mananci

In timpul antrenamentului sa bei cel putin 500ml apa, ai grija sa nu fie ft rece ca racesti la plamani din cauza ca vei transpira

Inainte de sala, mananca o banana, iti va da energia necesara

| Cosmin86 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Dupa sala la 30 de minute e cel mai recomandat sa MANANCI, atunci muschii "absorb" cel mai bine proeinele din mancare. spre ex. eu dupa sala azi am mancat 2 portii de piept de pui + o portie de brocoli

| AllinaDaniella a răspuns (pentru Cosmin86):

Intreaba ORICE ANTRENOR de fitness chestia asta si ai sa vezi ce iti spune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Am intrebat de mai multe ori, depinde ce vrei, masa musculara sau slabire.
Daca vrei sa slabesti ( adica fitness ) e altceva, dar daca vrei masa musculara, aia se face MANCAND MULT.

Ai idee cat mananca un culturist, care NU are grasime aproape deloc? Baga 2-3 kg de carne pe zi, peste 100 de oua pe saptamana, etc., si NU are grasime, dar are 130 de kg de masa musculara.

Trebuie sa mananci in functie de antrenament, cand vrei sa ai 80-90 de kg de masa muscualra ( adica sa arati bine, nu sa fai culturist ) nu poti sa mananci ca miss Venezuela sau ca un om normal, trebuie sa mananci MAI MULT decat un om normal.

Conteaza si calitatea mancarii, poti manca piept de pui fiert cu orez fiert => proteine + carbohidrati si foarte foarte putina grasime.

| yosirestu a răspuns:

In primul rand nu fuma, nu sta toata ziua in pat ca nu ai ce face .....mai bine te duci si alergi putin sa nu mananci mancaruri mai grele... FUNDA?