| FitMonkey a întrebat:

Ce ziceti e prea incarcat acest program de sala?

luni picioare,trapez
marti piept,triceps,antebrat
miercuri pauza
joi spate,biceps,indreptari
vineri umeri,abdomen, lovituri la sac de box

e cam incarcat programul da nu as vrea sa merg de 5x la sala. ce parere aveti?

31 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pare ok

| FitMonkey explică (pentru Cosmin86):

Unde as mai putea baga un antrenament pentru gambe? luni si mai cand?

| greyhound a răspuns:

As lasa picioarele singure si as muta trapezul odata cu umerii
Nu e deloc incarcat programul

| Wehes a răspuns:

Nu e incarcat. E bun.
O parere personala : Eu as muta trapezu cu umeri.
La spate numai indreptari, faci?happy
In rest, e bine.

| FitMonkey explică (pentru Wehes):

La spate fac 3-4 exercitii a cate 3 serii am scris indreptari separat pentru ca pana acum nu faceam din cauza unei probleme mai vechi de spate in zona lombara. la care zi as mai putea adauga un antrenament de gambe? ar trebui sa le antrenez de 2x pentru ca le am slab dezvoltate

| Wehes a răspuns (pentru FitMonkey):

Atunci e bine, am intrebat doar de curiozitate. E bun programul si poti merge pe el.
Gambe vad ca faci Luni deja, eu spun sa faci si Vineri ( da poti face de 2 ori pe saptamana )
Un exemplu ar fi cel a lui Ulisses Jr. care lucreaza si el de 2 ori pe saptamana gambele :
http://www.culturism.ro/......es-jr.html
P.S : Cosmin nu-ti poate raspunde pentru ca si-a sters contul din pacate.

| FitMonkey explică (pentru Wehes):

Da, fac gambe luni si stiu ca pot face de 2x/saptamana pentru ca am mai pus o intrebare in acest sens dar nu stiu in care zi sa fac, ideal ar fi sa fac joi sa fie intre cele 2 antrenamente 2-3-4 zile dar nu pot face intr-o ora spate, biceps, indreptari+gambe ar fi prea de tot, solutia ar fi sa merg de 5x la sala ceeace nu prea vreau dar vad ca nu am incotro.

pacat de Cosmin era unul dintre putinii oameni de aici care cunostea destul de bine acest sport.

| Wehes a răspuns (pentru FitMonkey):

Ok, cum doresti. Ori incerci Joi sa faci Gambele, ori alta varianta cum am spus ar fi Vineri, incearca o saptamana sa vezi daca reusesti sa faci gambele de 2x pe saptamana si daca iti merge ramai asa daca nu, mergi de 5x pe saptamana.

Asa e, cunoastea foarte bine tot despre culturism, din cauza astora cu posturile lor despre ''proteine''.

| LaRkiNNN a răspuns (pentru Wehes):

1. Nu e prostie sa mergi de 6 ori la sala. Daca sti ce sa faci e ok.
2.Trapezul e la spate.
3. Fac de 2 ori pe saptamana pentru ca reiau antrenamentul, dupa joi in care fac picioare.
4. La fel ca la 3.
5. Abdomenul e bine sa il faci cat de mult poti, e foarte pretentios si se face foarte greu. Daca nu stiai, abdomenul se lucreaza doar prin abdomene... deci e recomandat sa faci cat mai multe abdomente!
Si acolo am gresit si eu, de parca tu n-ai face asa.
Acolo cand zici la spate sa faci doar indreptari si la umeri sa faci trapez, e o mare porcarie... daca nu te ai cu sala si vorbesti doar din cat crezi... macar taci.

| Wehes a răspuns (pentru LaRkiNNN):

Ba, baiatule nu stiu de ce iti adu reply asta dar nah, sunt prea prost ca ma pun la mintea ta.
Ca la gradinita sa-ti explic :
1. ( Nu e prostie sa mergi de 6 ori la sala e FOARTE MARE PROSTIE, degeaba nu esti tu obosit bai omule, nu lasi timp de recuperare muschilor. Da-mi un exemplu de culturist care merge de 6 ori pe saptamana. ( Exclus cei care fac Cardio ( banda )
2. Foarte bine daca e la spate, nu l-ai scris.
3 si 4. Mai sunt cativa care fac piept, umeri, spate ( o grupa mai mare ) de 2 ori pe saptamana dar doar 1 grupa ma nu 2 sau 3 cum e la tine + ca ti-e foarte prost organizat antrenamentul asta tampit. NU lasi timp de refacere muschilor.
5. Abdomenul se lucreaza prin abdomene, SERIOS?! Abdomenul se lucreaza prin Alimentatie ba, baiatule si Cardio, abdomenele sunt pe ultimul plan.
http://www.culturism.ro/......domen.html
Citeste dracu la punctul 2. Abdomenul se lucreaza MAXIM de 2 ori pe saptamana. Il lucrezi in fiecare zi = Supraantrenament si CRESTE mai GREU.
Da, eu nu ma am cu sala! Toti de aici sunt prosti, tu esti Mr. Olympia.
Daca esti atat de ''pro'' posteaza pe alte site-uri de specialitate si lasa-i pe altii care vor sa invete sa invete si nu mai posta tot felul de prostii la SPORT.

| FitMonkey explică (pentru LaRkiNNN):

Abdomenul e la fel ca orice alta grupa se lucreaza maxim de 2x/saptamana in orice caz nu "cat de mult poti" daca ai logica asta de ce nu faci si biceps zilnic? sau orice alta grupa mica?
si abdomenele lucreaza doar muschii abdominali superiori, pentru cei inferiori sunt alte exercitii spre exemplu ridicarea picioarelor. poti face cat vrei abdomene daca ai peste acesta un strat adipos nu se vor vedea oricate ai face, trebuie sa reduci grasimea corporala sub 12% pentru a se vedea cat de cat

| jj95 a răspuns:

Am facut timp de 2 ani sala si cel mai bun program este
luni-piept+triceps
marti-spate+biceps
miercuri-umeri, trapez
joi-picioare
vineri-brate, sau pauza depinde cat de obosit estiwinking
Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru jj95):

Pai de ce vineri brate? ai lucrat deja triceps in ziua de piept si biceps in ziua de spate

| Wehes a răspuns (pentru jj95):

Din moment ce faci luni, triceps si marti, biceps nu vad rostul sa faci Vineri, Brate. => Supraantrenament. ( Mi-a placut aia cu ''depinde cat de obosit esti'' ) laughing, adica mergem la sala doar cand suntem odihniti big grin

| jj95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci poti lua pauza, eu am spus asa pentru ati forta bratele sa se invete cu exercitiile, e la libera alegere daca vrei sa ai vinerea libera.

| Cosmin86 a răspuns (pentru jj95):

Se invata foarte bine cu exercitiile lucrandu-le o data pe saptamana

mai documenteaza-te inainte sa dai sfaturi aiurea

| jj95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Imi pare foarte rau pentru tine dar eu m-am si documentat si am m-ai facut si 2 ani si 3 luni de sala...asa ca nu deschid gura fara sa zic ce stiu, si citeste mai bine ca nu am spus ca e obligatoriu, vinerea poti lua sala.

| AskAlex a răspuns:

E bine ca dai mai mult timp de odihna muschilor, asa fac si eu - luni, marti, joi si vineri. Singurul lucru care nu mi se pare bun la programul tau e ca faci umeri si trapez in zile diferite, sunt multe exercitii care iti lucreaza atat trapezul cat si umerii. Acum, tu decizi, dar eu as face luni umeri si trapez si as lasa picioarele pe vineri. Bafta!

| LaRkiNNN a răspuns:

Salut!
Si eu merg la sala, de 6 ori pe saptamana [cand pot] si fac un antrenament care sa nu ma oboseasca dar sa fac totul corect.
Luni- piept, triceps, abdomen.
Marti- umeri [mai multe exercitii] si abdomen.
Miercuri- spate, biceps, antebrat.
Joi- picioare, abdomen.
Vineri- piept, triceps, abdomen.
Sambata- umeri [mai multe exercitii] si abdomen.
Daca mergi la sala de 5 ori pe saptamana, poti sa scoti vineri si sambata. Ti-as propune antrenamentul asta pentru ca da roate, merg de aproximativ 3 luni la sala pe baza acestui antrenament si se vede. Antrenamentul pe care il faci tu, nu se leaga... le cam amesteci, trebuie sa fie grupa mare-grupa mica si iar grupa mica. Cauta pe net despre fiecare grupa si iti arata ce trebuie sa faci la fiecare. Spor la sala!

| FitMonkey explică (pentru LaRkiNNN):

E prea mult de 6x pe saptamana, nu le dai muschilor destula odihna
antrenament cu care nu obosesti? daca te antrenezi intens te epuizeaza
Cum nu se leaga grupele? primele 3 zile dupa cum vezi e grupa mare cu grupa mica ziua a 4-a sunt grupe mici pentru ca nu mi-a mai ramas grupa mare. multumesc, spor si tie!

| greyhound a răspuns (pentru LaRkiNNN):

Lucrezi prea mult abdomenul si ar trebui sa muti umerii in alta zi ceva mai departat de piept

| Cosmin86 a răspuns (pentru LaRkiNNN):

De ce aci piept de 2 ori pe saptamana? si abdomen de 4 ori?

cine te-a invatat prostia aia de program?

| Wehes a răspuns (pentru LaRkiNNN):

1. Mare prostie sa mergi de 6 ori pe saptamana.
2. Vezi ca nu ai Trapez in program.
3 De ce faci de 2 ori pe saptamana piept si triceps? => Supraantrenament.
4. De ce faci Umeri de 2 ori pe saptamana? => Supraantrenament.
5. De ce faci Abdomen de 5 ori pe saptamana? => O mare prostie + Supraantrenament.
Daca la tine da ''roate'' e bine, dar nu mai recomanda un astfel de program.

| LaRkiNNN a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca n-ai observat, pieptul sau spatele pica de 2 ori pe saptamana si niciodata in aceeasi zi. Fac asa pentru ca merg mai des la sala si imi continui antrenamentul dupa picioare. Abdomenul il fac aproape in fiecare seara, il intretin foarte bine.

| LaRkiNNN a răspuns (pentru FitMonkey):

Nu e prea mult daca stii cum sa faci. In fiecare zi fac altceva, d-aia nu e asa de obositor... incerc sa nu fac acealasi antrenament in 2 seri una dupa alta.

| FitMonkey explică (pentru LaRkiNNN):

Nu acorzi destula odihna muschilor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LaRkiNNN):

Adica te supra-antrenezi grav laughing Abdomenul se lucreaza o data ( maxim de 2 ori pe saptamana )

piept si spate de 2 ori pe saptamana? si chiar vrei muschi?

apuca-te de sah

| MambaNeagra a răspuns:

Pare ok dar tu cati ani ai? daca ai sub 15 ani sportul te deformeaza sa stii...

| FitMonkey explică (pentru MambaNeagra):

Sunt major

| Wehes a răspuns (pentru MambaNeagra):

Sportul te deformeaza? Esti incredibil de retardat.
Toata lumea recomanda sportul, pe la tv, peste tot si tu spui ca sportul te deformeaza. Vai de capu nostru`.

| Andrey_Andii_1995 a răspuns:

Parerea mea e ca Da, e cam prea mult, aceste exercitii sunt valabile pentru cei cu varsta de peste 30 de ani, ai mare grija, s-ar putea sa te afecteze la coloana.