| Balcosmina55 a întrebat:

Ceaiuri care ajuta la slabit? Am incercat ceai verde si n a ajutat la nimic+ ca obosesc mereu candfac sport si il beau

17 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ciudat. Mie ceaiul verde imi dadea energie si, sincer, chiar m-a ajutat foarte mult sa slabesc. Daca nu functioneaza la tine, lasa-l. Incearca sa faci cat mai mult sport si sa iti calculezi caloriile. Sincer, printre altele, bananele si iaurtul de baut Activia de fructe au putine calorii, insa confera atat o oarecare senzatie de satietate, cat si energie. De asemenea, ouale, pestele si carnea la gratar sunt, iar, alimente de luat in seama atunci cand vrei sa slabesti.

| AvalohAlyn a răspuns:

Canadian Tea.Se gaseste la Catena si pe net.E foarte eficient.

| CM7YRE a răspuns:

Http://bit.ly/2Rx8ktT gasesti ce doresti. Dar nu inseamna ca o sa functioneze. Treaba e subiectiva. Ce "sigur" o sa functioneze, daca reduci sau nu mai consumi anumite chestii gen grasimi, zahar etc, si incerc sa arzi anumite calorii.

| RAY a răspuns:

Singurul lucru care slabeste cu adevarat este consumul mai putin de calorii + a face sport

| Cosmin86 a răspuns:

Eu am slabit 18 kg facand sport si mancand destul de mult, chiar si 3-4 fripturi pe zi, dar scazand foarte mult carbohidratii.

| NLS a răspuns:

Nu slăbești doar de la un ceai.
Eu obișnuiam sa beau deoarece conține antioxidanti, însă nu am văzut nici un alt efect.
Daca vrei sa slăbești, apucă-te de sport.
TREPTAT!
Și elimina din alimentație prăjelile, dulciurile, grăsimea dacă e cazul, băuturile carbogazoase sau îndulcite, redu sau mai bine evita mezelurile procesate mecanic (parizer, cremwursti, salam).
Redu pâinea și pastele făinoase, cât și cartofii și alte alimente ce conțin amidon/ gluten.
Consuma alimente cât mai natural posibil (neprocesate), preferabil crude sau fierte.
Mănâncă multe fructe și legume, salate (fără maioneza), semințe și nucifere, iaurt natural 2.5-3.5% grăsime, carne slaba - fără a face excese (somonul e aparent gras, însă conține grăsimi sănătoase) (pui, curcan, vita, iepure, porc, cod, ton, merluciu, păstrăv, uneori somon ).

3 mese principale cu orarul respectat cu sfințenie (masa de seara mai săracă și niciodată după ora 19.00-19.30) și doua gustări constând din fructe si nucifere.

Eu când ma satur de apa plata, storc sucul de la un grapefruit și îl amestec cu un litru de apa.

Opțional, poți suplimenta cu smoothie făcut în casă, cu un smoothie maker sau un blender cu incinta închisă. Sau adaugi mai puține fructe și mai multa apa și obții sucuri sănătoase home-made.

| Ineys a răspuns:

Https://www.csid.ro/......re-3809701

Ceaiurile nu fac minuni. N-o sa slabesti doar ca bei ceai.

| Iote a răspuns:

Nici un ceai nu ajuta la slabit. Astea sunt mituri. Publicitate pentru a-si vinde produsele.
Mananci mai putin, fara grasimi si fara dulciuri, faci miscare mai multa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iote):

Grasimile sunt ok, daca sunt grasimi sanatoase, trebuiesc consumate zilnic. Vrei sa spui fara carbohidrati.

| Iote a răspuns (pentru Cosmin86):

Carbohidratii se gasesc in... zahar si cereale integrale. Cerealele integrale (cu coaja, cu tarate) sunt mult recomandate de unii nutritionisti. Nu cumva nu stii ce sunt aia?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iote):

Carbohidratii se gasesc in ORICE tip de cereale, se mai gasesc si in fructe, in cartofi, in majoritatea legumelor.

Zaharul contine carbohidrati simpli iar cerealele integrale carbohidrati complecsi.

Ia si citeste:
https://www.topfitness.ro/carbohidrati-buni-vs-carbohidrati-rai/

Simpli vs complecsi.

| Iote a răspuns (pentru Cosmin86):

Adica, nu mai mancam nimic. laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iote):

Proteina si grasimi sanatoase.

| GPA a răspuns:

Ceai antiaadipos, Sanye.

| Dom1 a răspuns:

Mai bine ții o dieta!

| Dom1 a răspuns:

Mai bine ții o dieta, sau bei multe lichide!

| Lisaaaa a răspuns:

Nu te ajuta nimic, nici un ceai, doar iti strica stomacul, nici medicamentele, trebuie sa faci sport! Sa mergi la sala, sa tii anumite diete, si sa bei multa apa, ceaiurile si medicamentele nu fac nimic bun happy