| quake a întrebat:

Cel mai bun fotbalist dintre mesii si ronaldo? Eu cred ca ronaldo e mai bun si mai tehnic decat mesii

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

Ambi jucatori au un profil ofensiv insa ca si stil sunt total opusi. Jocul lui Messi este rezultatul unui mare talent nativ, in comparatie cu jocul lui Ronaldo care este rezultatul a nenumarate ore de munca si antrenament. In perioada cand a jucat la Manchester, Ferguson declara ca Ronaldo statea 1-2 ore dupa antrenament si exersa loviturile libere. Ca si tehnicitate, Messi este net superior, probabil cel mai tehnic fotbalist al momentului cu Neymar venind tare din urma. Messi tine mingea la picior si reuseste sa penetreze in viteza grupuri de jucatori adversi, descurcandu-se de minune la fazele rapide pe spatii inguste. Tehnica lui Ronaldo nu e tocmai puctul lui forte. Exceptand binecunoscuta lui "bicicleta" care in dese randuri este citita de adversar si cateva calcaie de efect, nu prea are alte atuuri tehnice. In schimb, calitatile lui Ronaldo sunt viteza si sutul. Este cel mai bun jucator de contraatac la ora actuala, datorita sprintului sau uluitor. Totodata are si un plasament in teren foarte bun iar cand intalneste aparari ermetice, recurge la un sut bine plasat si este gol. Pe Messi nu o sa-l vezi prea des sutand din afara careului. Este genul de jucator care intra cu mingea in poarta. Una peste alta, ar fi senzational sa-i vad pe amandoi in aceeasi echipa dar cum ma inoiesc ca se va intampla vreodata, am sa-l aleg pe Ronaldo pentru ca stilul lui de joc e mai eficient. Parerile sunt impartite. Discutam de un fotbalist care a ajuns sus datorita unui talent imens contra unui jucator care a ajuns la varf datorita faptului ca a muncit enorm.

13 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Si eu sunt fan Ronaldo pentru ca imi place stilul lui,, apasat si agresiv'' in driblinguri, suturi sau pase...dar tu prietene te inseli amarnic, Messi are 2 clase peste el! Asta este adevarulstraight face

| Felix2009 a răspuns:

Mie imi place Ronaldo si e mai tehnic decat Mesii

| Azµre a răspuns:

Mah talentul nu-l poti compara cu alt talent fiecare jucator de fotbal are stilul lui de joc, fiecare e bun in felul lui... nu ii poti compara!

| BogdanS a răspuns:

Pana in iarna anului trecut imi placea mai mult de Real Madrid si Cristiano Ronaldo.Dar dupa iarna mi-am dat seama ca Ronaldo isi da prea multe aere si nu este asa de bun precum se crede.Acum tin cu Barca si Messi. Dupa mine sutul lui Ronaldo este cel mai bun din lume si are o viteza pe care putini o au.Astea sunt singurele lucruri care il fac bun.Dar Messi este Divin. Tehnica are, trece de fundasi ca printre jaloane, are viteza, un sut bun si se lipeste mingea de el ce sa mai. Daca te uiti mai bine la Ronaldo dupa ce trece de 2 jucatori este pus imediat jos dar Messi trece de vreo 3-4 si apoi paseaza sau suteaza.Ronaldo are 27 de ani iar Messi 24 deci in cei trei ani pe care ii despart Messi poate sa mai ia un Balon de Aur si devine primul fotbalist din istorie cu 4 Baloane de Aur. Dupa mine anul asta din nou Messi o sa ia Balonul de Aur.Dar stii cum se zice : "Gusturile nu se discuta". Daca tie iti place mai mult de Ronaldo este normal sa-l crezi mai bun decat rivalul sau principal.Si invers.Un singur lucru este sigur:La ora actuala Messi il surclaseaza pe Ronaldo din mai multe puncte de vedere. Sper ca te-am convins ca indiferent de cine iti place vei stii mereu sa ii apreciezi pe cei care sun mai buni.

| thecakeisalie a răspuns:

Messi*.

| hellchild a răspuns:

Messi, argentinianul are talent.

| bbxbeibiiii a răspuns:

Messi e declarat cel mai bun...
si are mai multe trofee cu barca decat ronaldo cu real...
p.s. mie mi se pare ca ronaldo cade f usorwinking

| ʏօռʊȶ a răspuns:

Ronaldo! E tehnic are sut puternic, viteza, detenta dar messi e un jucator incomplet deoarece NU ARE DETENTA(nu POATE SA DEPASEASCA PE CNV IN ARE, BALOANE AERIENE)

| buldome a răspuns:

Ronaldo, a recunoscut anul trecut ca messi e mai bun, ronaldo e mai puternic si mai antrenat, messi e mai talentat si mai rapid, oricum sunt buni amandoi, ei doi se lupta pentru titlul de cel mai bun jucator, dar messi a fost numit in 2011 fotbalistul anului

| mihay47 a răspuns:

Mesii este mai bun ca ronaldo aproape la toate capitolele exceptand suturile de la distanta! ronaldo are tehnica lui la suturi! MESSI E MULT MAI BUN!

| miruna99 a răspuns:

Mesii

| SpIcYzDaRk a răspuns:

Ma... daca voi credeti ca Messi e mai bun--uitati-va aici--http://www.youtube.com/watch?v=xSLxa3MYMcw