| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate recomanda, momeli pentru pescuitul la Somn?
Si eventual si tehnici?
Vreau sa incerc si eu pescuitul la somn.
La ce ar trebui sa fiu atent prima data?

Răspuns Câştigător
| AdiAdrian1995 a răspuns:

Buna eu de obicei pescuiesc pe mures tot somn.Ar trebuii sa ai in vedere ca carligu sa fie destul de marisor.Ca momeala poti sa folosesti scoici lasate sa miroase foarte tare, peste viu de exemplu albita, sau rame de gradina.Eu anul trecut am prins un somn de 5 kg cu antifurt:intr-un carlig am pus peste viu si in altu scoica.Somnul simtind mirosul de scoica a venit spre momeala si sa napustit asupra pestelui.Succes!
Fir intins!

| AcS a răspuns (pentru AdiAdrian1995):

Mai sti si altceva?

| AdiAdrian1995 a răspuns (pentru AcS):

Lipitori sau mai is niste viermi de salcie si aia is buni

3 răspunsuri:
| daNNy20122000 a răspuns:

Cu broasca moarta dar trebuie sa ai foarte mare acul. Dar broasca moarta o cumperi de la magazin vezi ca e in jur de 15-20 lei dar se merita sa dai 20 lei pe momeala si se vezzi ce prinzi. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?