| obsercvayr a întrebat:

Creatina-r am inteles ca trebuie administrata prima saptamana cu 10g de creatina si a 2-a saptamana 5 grame de creatina.
Cica pentru prima saptamana 10g = incarcare si a 2-a saptamana = mentinere, vreau sa stiu ce inseamna incarcare si mentinere. si app, dupa a 2-a saptamana de 5 grame de creatina, revin la incarcare cu 10g iarasi?

1 răspuns:
| trisoru a răspuns:

Creatina trebuie luata 5g pe zi, e o prostie faza de incarcare, ca sa intelegi si tu, daca nu ai mai luat, trebuie sa obisnuiesti corpu cu creatina (incarcare, 20 gr timp de 5 zile sau 7 depinde) dupa care iei zilnic dozaj mai mic (5-10 gr). S-a ajuns la concluzia ca si fara faza de incarcare te duce la acelasi rezultat fiind mai bine deoarece nu ai consum asa mare, eu iau 3 grame inainte de antrenament cu o ora (timpul in care intra in sange) si inca 3 gr imediat dupa antrenament! Ai rezultate mai bune daca o asumi cu dextroza! Acuma cate grame iei e treaba ta, eu iau 5 si da rezultate, da multi sugaci se baga si vb pe-aici da ei habar nu au cum arata creatina, bafta!