| andreea964 a întrebat:

Credeți că dacă mă apuc de făcut exercitii pentru spate pentru a avea o postură dreaptă( nu am scolioza sau probleme de genu, pur si simplu stând cocoșată, m.am obisnuit așa, și nu pot să imi tin spatele drept) exista vreo posibilitate să pot să imi tin postura dreaptă. Poate a incercat cineva si alte metode si au functionat?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci stretching, la spate de jos pana sus dar si picioare si umeri. Iti recomand exercitiul face-pull si ramat usor cu gantere sau la cablu, dupa poti incerca ceva mai complex indreptari cu bara(sumo), Box squat si altele
Trebuie sa faci stretching si sa pui masa musculara pe trapez, umeri, lombari dar si fund si picioare

| andreea964 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, nu prea am masă musculară la brațe si sunt foarte subtire in această parte-braț, umeri. Mulțumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreea964):

Mergi la un curs de yoga, sau este plin internetul te poti uita pe acolo. Se poate sa fi mai incordatã de fel de la sedentarism sau obiceiuri de posturã proaste. Nu te ajuta neaparat sa pui masa musculara deocamdatã

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Stii exercitiul cu cartile? Pui 2-3 carti pe cap si mergi cu ele. Ca sa nu cada, vei fi obligata sa tii spatele drept. Asa te vei obisnui sa mergi corect. Controleaza-ti statul pe scaun. Restul vine de la sine.

| hamza97 a răspuns:

Da andreea buna, exercițiile sportive nu te ajuta așa mult dar în schimb îți propun să iei un bat de matura si sa il duci la trapez si sa il tii acolo în fiecare zi o oră încearcă să îți reamintește singura de fiecare dată s îți îndrepți spatele poți să îți fac un semn pe mâna când o să vezi semnj îți vei reaminti așa am reușit eu sa im îndrepți spatele

| inlamea a răspuns (pentru hamza97):

Si ti ma recomand masajul de relaxare. Cel mai bine ar fi sa mergi la un salon de kinetoterapie ..acolo iti vor spune exact ce tratament trebuie sa faci. Cu cat mai repede cu atat mai bine

| inlamea a răspuns:

Buna. pentru a ti imbunatati postura trebuie sa faci straching zilnic.