| Losnams a întrebat:

Credeti ca nutritionistul ma poate ajuta sa slabesc? Adica sunt copil, si trebuie sa dau cam 4-5kg jos, ce imi va spune sa fac? Adica eu orice as face fac degeaba... fac sport degeaba..chiar nu inteleg

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul nutritionist te poate ajuta sa slabesti. Pe langa sport, ca principii generale, trebuie sa faci urmatoarele lucruri: sa bei multa apa (2-2,5 litri pe zi), sa nu mananci dulciuri (ci doar doua fructe pe zi)< sa reduci cantitatea de paine (maxm doua felii subtiri pe zi), cartofi, orez si paste (de preferat ca in zilele in care mananci paine sa nu mai mananci orez, paste sau cartofi), sa renunti la prajeli complet.

| Sn4k3 a răspuns:

Pe tine nu cred ca are cum sa te ajute.

| Losnams explică (pentru Sn4k3):

De ce?

| Sn4k3 a răspuns (pentru Losnams):

Tre' sa ai si ceva in cap ca sa te ajute sa slabesti ca nu o face el pentru tine. Ai pus intrebarea asta de vreo 2-3 ori si la fel ai facut si cu altele la care deja primisei raspunsuri bune.

| Kerre a răspuns:

Vrei sa faci o vizita la un nutritionist doar ca sa dai 4-5 kg jos? Asta poti face si acasa simplu, prin simplu ma refer la cateva saptamani de dieta. Nu exista "orice as face fac degeaba" faci tu ceva incorect care te pune intr-un surplus caloric. Tie poate ti se pare ca mananci putin si ca slabesti dar nu e asa. Incearca aplicatii precum Myfitnesspal care sa-ti calculeze ce mananci cat mananci etc.

| ziptrack a răspuns:

Ca sa slabesti repede si sanatos, trebuie sa inlocuiesti toti carbohidratii simplii cu carbohidrati coplecsi.

Carbohidratii simplii, sunt lanturi de zahar care sunt digerati rapid producand o crestere imediata de zahar in sange, crestere mediata de pancreas prin insulina. In timp, consumul de carbohidrati simplii modifica microbiomnul, adica flora intestinala iar persoana respectiva incepe sa ia repede in greutate. Pe termen lung, persoanele care consuma multi carbohidrati simplii, ajunga sa faca diabet si multe alte boli, ca in cele din urma sa faca cacer.

Carbohidratii simplii = zahar, orice produs pe baza de faina alba (paine, foietaj, prajituri, paste albe, etc etc), orez alb, bauturi dulci, cartofi, etc

Cauta pe net "alimente indice glicemic" si consuma doar alimentele cu indice glicemic mic

Carbohidrati complecsi = cereale integrale (grau, secara, ovaz, orz, fasole, orez integral, etc etc), sau derivatele lor adica paste integrale, etc. Acesti carbohidrati reprezinta lanturi de zahar complexe care nu produc acea reacctie in corp (cresterea imediata de zahar in sange, mediata de pancreas prin insulina).
Cerealele integrale ofera pe langa puzderia de minerale care sustin si refac sistemul imunitar si fibre deosebit de importante care ajuta la refacerea sistemului imunitar si implicit a intregului organism. Dumnezeu ne-a lasat si un mic indiciu, in rugaciunea Tatal Nostru..."da-ne noua painea cea de toate zilele"... plus ca daca studiezi Biblia, ai sa observi ca in vechime, poporul evreu consuma un anumit gen de paine, o paine din grane integrale, fara drojdiewinking

Ca sa slabesti, scoate pentru 1-2 saptamani toti carbohidratii simplii din alimentatie (inclusiv pe cei complecsi) si uimeste-te de pierderea in greutate. Dupa care, introduci si consumi carbohidrati complecsi.