| dinamox a întrebat:

Cum fac sa maresc masa musculara?

9 răspunsuri:
| TheDarkQeen13 a răspuns:

Pai ca sa faci masa musculara trebuie sa antrenezi grupele mari de muschi adica : pectorali, spate, coapse in special, dupa aia poti sa antrenezi umerii bicepsul tricepsul gambele, astea sunt grupe mici de muschi si nu o sa pari mai masiv dar o sa arati bine. Trebuie sa faci exercitii maxim 12 repetari cu o greutatea cu care sa
poti face reperarile astea 12 winking

| JohnnyBi a răspuns (pentru TheDarkQeen13):

Umerii, ca le zice deltoizi, sunt grupa mare. si cum picioarele sunt considerate o grupa ca ansamblu de tren inferior => gambele tot grupa mare sunt. grupele mici sunt doar abdomenul si bratele. o grupa nu este considerata mare sau mica in functie de marimea ei fizica ci de mai multe criterii (de gen ce miscari suporta, fie impins, tras, ramat, flexii, rotire, extensii), cat si la ce alte grupe intra, cat poti sa o izolezi si altele. cand bicepsul suporta doar flexie si rotire ca miscari, umerii pot impinge, ramare, rotire, flexii, fluturari. si ai uitat sa ii zici de lombari, trapezul mic si glutei :/. ah, si antebrat

| 2B a răspuns:

Buna!
Daca vrei sa pui niște muschi pe tine, încearcă sa faci mult sport si multe exercitii fizice.
Fa in fiecare dimineata o încălzire si dupa câteva minute fa mai multe exercitii fizice.
Dar muschi țin si de alimentatie daca vrei sa fi mai '' musculos '', mănâncă mai multe legume si fructe si fa mișcare, plus ca astea te ajuta sa fii sănătos si sa ai un stil de viata sănătos. Sper ca te-am ajutat.
Mult succes in continuare!

| Tnc_Petrik_1998 a răspuns:

Faci serii a cate 20 de flotari. abdomene si genoflexiuni in fiecare seara! cu timpu; se va cunoaste ceva big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tnc_Petrik_1998):

Antrenament de COPIL MIC SI FIRAV, asta recomanzi tu.

Ca sa pui muschi :

- antrenament CORECT la sala, intai exercitii de baza, apoi cele de izolare
- 4-5 mese consistente pe zi, bogate in PROTEINE si carbohidrati ( nu ciorbe si mancare gatita )
- somn 8 ore pe zi

| Tnc_Petrik_1998 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bravo tie bai... ca stii happy. el nu a cerut sfatul unui culturistwinking i-a cerut sfatul unuia oarecare dar ce poti sa deduci daca faci pe desteptuu

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tnc_Petrik_1998):

Nu sunt culturist, un culturist face multe alte lucruri in plus ( inclusiv injectii cu steroizi ).

Eu i-am recomandat clasic : antrenament dur ( nu niste amarate de flotari banale ), mancare si somn.

antrenament+mancare+somn = masa musculara

Mancarea conteaza mai mult de 50 %.

| Danutraul7777 a răspuns:

=)) mergi la sala sau face antrenamente acasa sau uitate la astea https://www.youtube.com/watch?v=64hmXezsOl8 iar daca nu vrei sa depui efort fizic ia frate si tu niste steroizi :D