| SOLDADO a întrebat:

Cum sa imi maresc masa musculara? is cam slabut 1.72 si 55kg FUNDA

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Fara mancare nu ai ce face, e cea mai importanta in sportul asta. carne, branza, oua, lactate, etc., de 5 ori pe zi.

Si un program corect la sala, sa zicem 4 sedinte / sapt

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Flotari, in serie.Stabilesti cate poti face fara sa te opresti, si faci pe serii, pana iti obosesc bratele.Nu uita sa faci pauze intr serii.Astfel iti antrenezi trapezul, tricepsii, bicepsii, umerii. Faci pauza dupa toate acestea. Apoi treci la abdomene.Alea traditionale.Stabilesti cate poti face. Faci 2-3 serii, cu pauze generoase intre ele. Apoi faci o pauza mai lunga, sa te odihnesti.La final, teci la picioare.Te pui ghemuit jos, si sari cat poti de sus, dupa aceea revii in pozitia ghemui. Faci pana simti ca-ti cedeaza picioarele.
Alergări multe de asemenea.
Te pup!

| SOLDADO explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult

| Cosmin86 a răspuns (pentru SOLDADO):

Aia e mai degraba pentru slabit laughing

Daca vrei cu adevarat sa-ti maresti masa trebuie in primul rand sa mananci.

MUschii se fac in bucatarie, 4-5 mese pe zi bogate in proteine, proteine la fiecare masa, altfel DEGEABA faci exercitii.

Si la exercitii : du-te la sala, acasa pierzi vremea

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu antrenamentul ala mai degraba te tonifiezi si slabesti, in niciun caz nu-ti maresti masa musculara.

Nici macar nu mentionezi despre alimentatie, care e cea mai importanta, fara o alimentatie pentru masa musculara exercitiile sunt degeaba.

| SOLDADO explică (pentru Cosmin86):

Hmm ai dreptateeee mancare mancare iar haleala laughing

| SOLDADO explică (pentru Cosmin86):

Dah nu prea am pofta de mancare ceva idei? laughing

| AndraWIne a răspuns (pentru Cosmin86):

Fara sport nu se poate asta este foarte adevarat!
Dar daca mananci branza, lapte, carne, oua crede-ma nu pui in greutate din contra iti slabeste organismul, masa musculara si imunitatea. Fac judo de performanta 12 antrenamente pe saptamana, 2 pe zi. de 8 ani de zile... tr erog sa ma crezi daca vrei sa pui masa musculara trebuie sa mananci, paste fainoase, cartofi, fasole, paine sa bei multe lichide si sa faci mult spor. Daca esti din Bucuresti si vrei sa te apuci de judo adauga ID-ul: andra_teo.dora@yahoo.com

| cristi1505 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta deja e supraantrenament! Si daca face toate grupele intr-o zi nu va avea rezultate! Trebuie sa mearga la sala ca sa aiba rezultate spectaculoase sau macar sa aiba minimul acasa.Pentru masa musculara nu-ti trebuie rapetari multe ci putine.10-12 pe serie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AndraWIne):

Ce spui tu e vorba despre carbohidrati, principala sursa de energie a corpului... si da, fara carbohidrati corpul o sa descompuna proteinele pentru energie, in loc sa le foloseasca pentru masa musculara.

deci corect este proteine+carbohidrati, cand vrei sa cresti in masa sa ai cam 30-40 % proteine si cam 60 % carbo si cand vrei sa te definesti fara sa pierzi din masa musculara prea mult, cam 60 % protiene si 30 % carbo + 10 % altceva...

| AndraWIne a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate aici Cosmine, imi dau seama ca nu iti dai cu parerea degeaba stii tu ce stii in materie de nutritie. Eu una am ceva cu consumul de proteine animale, sunt vegan de 3 ani, nu mai pot sa sufar proteinele animale, iti poti lua proteinele si din fasole, nusci si altele.

| SOLDADO explică (pentru Cosmin86):

Http://www.comprarproteina.com/ uite ce am gasit ce zici se merita, e bun si cam pentru cat timp imi va ajunge? e 80 % carbo si 20 % prot

| Cosmin86 a răspuns (pentru SOLDADO):

Prea mult carbo, incearca ceva 60-40 raport carbo proteine, de genul :

http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-2-7-kg/

| SOLDADO explică (pentru Cosmin86):

Dar nu e cu cat mai mult carbo cu atat mai bine? si de ce trebuie sa fie asa regulat

| Cosmin86 a răspuns (pentru SOLDADO):

Nu. Trebuie sa fie un raport cat mai echilibrat proteine carbo.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SOLDADO):

Fara mancare nu ai ce face, e cea mai importanta in sportul asta. carne, branza, oua, lactate, etc., de 5 ori pe zi.

Si un program corect la sala, sa zicem 4 sedinte / sapt

| edytZzza a răspuns:

Foarte multe proteine, abdomene si sala.

| AndraWIne a răspuns:

Fara sport nu se poate realiza ceea ce iti doresti, dar poti avea o viata sanatoasa!
Dar daca mananci branza, lapte, carne, oua crede-ma nu pui in greutate din contra iti slabeste organismul, masa musculara si imunitatea. Fac judo de performanta 12 antrenamente pe saptamana, 2 pe zi. de 8 ani de zile... te rog sa ma crezi daca vrei sa pui masa musculara trebuie sa mananci, paste fainoase, cartofi, fasole, paine sa bei multe lichide si sa faci mult spor. Daca esti din Bucuresti si vrei sa te apuci de judo adauga ID-ul: andra_teo.dora@yahoo.com