| Eron a întrebat:

Cum pot sa fac forta? In ce stil sa trag de fiare, astfel incat sa devin puternic?

Răspuns Câştigător
| Vrajeeala a răspuns:

Faci serii de 3-4 ridicari cu greutati mari.sa te straduiesti foarte mult sa le ridici.3-4 serii a cate 3-4 ridicari cu pauza 2-3 minute.
este important sa te ajute cineva sa nu cada fiarele pe tine happy.
poti sa intri pe getfit.ro

13 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Daca ''tragi de fiare nu o sa devi nici o data fortos doar ti se mareste masa musculara si atat. Poti sa combini astea, cu flotarile si skandembergul asa faci forta! Succes!

| Vrajeeala a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Prietene cine te-a invatat asa ceva? ...sa nu mai spui la altii.
cu cat tragi mai mult de fiare faci mai multa forta si ridici greutati din ce in ce mai mari.asta inseamna forta.
pentru forta se fac pana la 5 repetari.
pentru masa se fac de la 6 la 10.
chiar si cand faci numai pentru masa tot creste forta.

si inca ceva.sa nu faci fiecare grupa odata pe saptamana.de mai multe ori inseamna suprasolicitare.muschii se dezvolta in perioada odihnei.

| Vrajeeala a răspuns (pentru Vrajeeala):

Am vrut sa spun sa nu faci mai mult de o data pe saptamana aceeasi grupa.scz de greseala

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Vrajeeala):

Pai daca vrei sa faci forta nu trebuie sa tragi de fiare! ma rog daca faci asta mai mult timp iti maresti forta dar cine are rabdare?laughing
Eu fac haltere de o gramada te timp si am doar o biluta acolo! de cand am inceput cu flotarile, si skandembergul nu neaparat ca mi-au crescut muschii dar mi-a crescut mult forta! dar...fiecare cu parerile lui nu? big grin

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Vrajeeala):

Uita-te aici:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Sau aici:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Acest om a fost campion la skandemberg, dar a imbatranit.Nu a tras nici o data de fiare, doar skandemberg prietene!

| Dkgray a răspuns (pentru MioaraParalescu):

''Pai daca vrei sa faci forta nu trebuie sa tragi de fiare!''
Aberezi. Nu ai cum sa dezvolti asa masa musculara si forta doar facand skandenberg. Acestea se dezvolta in sala de forta folosind in principal greutati mari.
http://www.worldofarmwrestling.com/....../index.php

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Dkgray):

Eu zic sa incetam fiecare cu parerea lui.

| Dkgray a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Aici nu e vorba doar de o parere. Spuneai ca John Brzenk nu s-a antrenat niciodata in sala de forta. Ti-am lasat linkul respectiv care infirma spusele tale.

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Dkgray):

Bine eu daca vad ca nu pot convinge pe cineva ma las deci hai sa nu mai ne lasam mesaje degeaba pentru ca nici unul dintre noi nu castiga!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Serios? Mai citeste... pe getfit.ro sau culturism.ro, sunt oameni care doar cu sala au ajuns sa impinga 180 de kg de la piept.
Ia zi-mi programul tau de antrenament cu haltere, ca ti-l schimb eu a.i. sa faci si forta

| Sensitive a răspuns:

Du-te la sala periodic!

| Vrajeeala a răspuns:

E chiar o stiinta nu o parere.
flotarile sunt mai mult pentru definire, pentru ca faci prea multe repetari pana sa obosesti.
daca mananci ce trebuie si cum trebuie si te tii de un program bun, n-ai cum sa nu te dezvolti.
skandenbergul intr-adevar iti da forta pentru ca fortezi muschiul la maxim.dar iti da doar in mana.

getfit.ro e cel mai bun site romanesc de culturism si alimentatie.e mult de citit acolo dar inveti multe lucruri

| 23927 a răspuns:

Aici depinde de metabolismul fiecaruia, eu unul am facut flotari 2 luni, zi de zi, cate 100-200 cu pauza de o zi la saptamana. Nu aveam tricesul foarte mare, in doar 2 luni s-a dublat.