| anonim_4396 a întrebat:

Daca as alerga din zi in zi mai mult as putea sa iau proba sportiva de rezistenta la 1000 m?(daca incep sa aleg ma doare intr-o parte, ma doare splina cred)

Răspuns Câştigător
| mAtaaIsAPiTziFrOmDaaClubb a răspuns:

Da...doar daca te antrenezi
splina te doare din cauza efortului

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| phebe a răspuns:

Buna daca te antrenezi asa cum ai spus tu o sa te obisnuiesti si o sa iei proba dar trebuie sa te ti de antrenament.in legatura cu durerea intr-o parte cand incepe nu trebuie sa te opresti din alergat dpentru ca o sa te doara si mai tare doar continua si in cateva secunde o sa treaca asa fac si alergatori profesionisti si am facut-o si eu si functioneaza mai trebuie sa inveti cum sa respiri corect respira abdominal fara sa ridici umeri, adica atunci cand inspiri incearca sa umflin burta, inspiri adanc expiri scurt si nu ti mult aerul in plamani. Durerea pe care o simti este din cauza neoxigenari splinei, atunci cand nu este oxigenata bine acesta se intareste si provoaca o durere, care trece atunci cand continui sa alergi si sti sa respiri corect. Sper ca te-am putut ajuta.
P.S. inspiri pe nas expiri pe gura nu inspira niciodata pe gura o sa ti se faca rau.