| d0areu a întrebat:

Daca fac 10 minute HIT dimineata, 10 dupa-masa si 10 seara este tot acelasi lucru ca atunci cand fac 30 de minute deodată? Daca nu, este diferenta mare in arderea de calorii dintre cele două moduri?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Normal ca e DIFERENTA.

In primele 10-15 minute de antrenament, corpul ia energie din mancare si din glicogen... abia apoi trece la grasimi ca surse de energie.

De aceea un antrenament cardio trebuie sa dureze minim 30 de minute, ca abia dupa 15-20 de minute ( depinde de organism ) treci in modul de "ars grasimi", dupa ce organismul consuma celelalte rezerve.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai 30 de minute e mult? caloriile se ard non stop ca informatie

| Edisor27 a răspuns:

Da

| Cosmin86 a răspuns (pentru Edisor27):

Serios? E acelasi lucru? mai documenteaza-te.

| AnonimaSpeciala a răspuns:

Ar fi bine sa face treptat, din ce in ce mai multe minute. Exemplu:azi 10 minute, Maine 20 etc.De preferat dimineata, atunci se ard caloriile cel mai usor si bine.Nu fa doar HIT, fa si altceva, daca nu, corpul se va obisnui si nu va mai arde calorii.

| d0areu explică (pentru AnonimaSpeciala):

Si ce anume sa mai fac?