| VladoiuDany a întrebat:

Daca fac exercitii cardio(adica alerg), imi va scadea din masa musculara? Ce se intampla, eu am piele pe burta si trebuie s-o dau jos pentru. a fii vizibili muschii abdominali in special! Mai fac si sala! Funda funda funda funda funda

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

@joane imi pare rau sa te anunt dar cardio scade masa musculara. doar prin simplul fapt ca e un sport aerob, pe cand sala este anaerob. de scazut in masa musculara vei scadea, dar undeva pe la 5% ca procent -> putin vizibil sau nesemnificativ. partea cea mai buna e ca, facand cardio, muschii vor prinde rezistenta (si nu doar picioarele, tot corpul ca ansamblu). eu iti recomand 2 metode utile prin care poti face cardio si sa te mentii "mare". dimineata sala (sa zicem in jur de 10) si seara cardio (dupa 7). sa ii dai corpului timp de recuperare dupa sala. asta daca te grabesti cu slabitul. daca ai timp mai mult de dedicat poti face sala de luni pana vineri de ex, si duminica un program cardio mai bun. in prima situatie zic eu 20-30 de minute de cardio, in a2a cu weekendul minim 1 ora (pauza, alergat, pauza alergat, ca 1 ora non-stop cred ca e prea mult). si abdomene multe, degeaba faci cardio si slabesti daca nu ai muschii formati.

| joane a răspuns:

laughing))
OK, in primul rand toti avem piele pe burta. si in nici un caz daca alergi [daca faci orice fel de sport] nu o sa iti scada din masa musculara. iti poate scadea daca faci sa zicem pentru o luna in fiecare zi trei ture de parc si 100 de abdomene, iar apoi te lasi brusc. odata ce ai facut muschi si se vor vedea trebuie sa-i si intretii, adica nu te lasa de sport. big grin

| oDyenika a răspuns:

Ti se vor intari gambele in specialthinking Dar pentru a scapa de pielea de pe burta, trebuie sa faci multe abdomene, dar pe plan inclinat daca ma intelegi..si trebuie sa ajungi cam la 100 ca numaratoare..mai ales daca faci si sala, atunci e perfect! si eu fac la fel, desi sunt fata, sunt sportiv de performanta! domnul antrenor asta mi-a spus sa fac, si chiar a functionat! dar si alergarea este eficienta..intr-un fel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru oDyenika):

Cu abdomene nu scapi de pielea de pe burta

| Bandula_Cristi_1990 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e piele ci grasime lol

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bandula_Cristi_1990):

Stiu, ca de piele nu ai cum sa scapi decat daca o tai, dar in general pielea de pe burta = strat de grasime, e o metoda de a te exprima