| AlexValentinn a întrebat:

Daca faci flotari iti cresc muschii? Muschii care sunt lucrati, evident sau creste doar forta?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Forta creste cand poti face MAXIM 5 repetari la un exercitiu.

Daca POTI mai multe, nu mai creste semnificativ (de-asta eu prefer flotari la paralele, unde am tot corpul in aer, cu 25-30 kg legate de mine cu un lant).

Pentru masa musculara: maxim 10-12 repetari. La fel, cand poti mai multe, nu mai e eficient.

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

O sa-ti creasca forta si o sa defineasca putin muschii ce sunt folositi pentru a executa flotarile dar in timp o sa te obisnuiesti cu ele si n-o sa te mai ajute. Ar trebui sa pui greutati pe tine ca sa fie din nou eficient antrenamentul sau sa variezi tipul de flotari ca sunt o gramada.

| siriusblack98 a răspuns:

Diferenta este aproape insesizabila. Corpul se obisnuieste foarte repede cu un tip de exercitiu si o anumita greutate. Iar apoi stagnezi.

| CleanHeart a răspuns:

Da, dar ai nevoie de mai multe exercitii pentru masa musculara plus sa mananci bine si corespunzator.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CleanHeart):

Zi si ce inseamna sa mananci corespunzator.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CleanHeart):

Deci? Te-am intrebat ceva si dupa 2 saptamani tot nu ai raspuns... chiar esti INCAPABIL sa raspunzi?

Dai un raspuns superficial si apoi nu mai zici nimic, ca esti COMPLET PE LANGA?

| VI3 a răspuns:

Salut!
Poți face flotări între scaune, dar să nu îți permită să faci mai mult de 8-10 repetări.
Poți folosi un ghiozdan și să introduci greutăți în el (cărți, pietre, sticle cu nisip, etc), dacă vezi că poți face mai multe repetări.
Flotarile lucrează pieptul, tricepsul și umeri.
Celelalte grupe de mușchi, nu le antrenezi?
Oricum, nu o să faci cine știe ce masă musculară acasă.
Baftă!