| AndreiTex a întrebat:

Daca iei proteine si tragi de fiare scande potenta? Si daca iei proteine maresti si puterea sau decat aspectul fizic, se umfla muschi?

8 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu scade potenta, dar te umplii de cosuri si rupi ficatul.
Maresti si puterea, normal. Dar te dezumflii la loc imediat ce nu mai iei rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Serios? Eu am avut pauza de cativa ani de sala si de suplimente cu protenie si nu s-a dezumflat nimic

" te umplii de cosuri si rupi ficatul", iti place foarte mult sa aberezi.

Ai HABAR macar ce sunt proteinele?

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Stimate domn Cosmin, am prieteni care lucreaza la sala de forta de n ani de zile, si cand zic prieteni inseamna ca vorbesc la plural. Crede-ma ca stiu ce zic. Acum, normal ca cei care iau proteine nu sunt de acord (de abia dupa ce vad analizele isi baga mintile-n cap). O sa treci si tu prin faza aia, probabil n-ai ajuns inca rolling on the floor

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Apropo, de ce nu le spui si partile negative vizibile ale proteinelor? Cum ar fi ca faci si burta + gusa, nu numai muschi

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Si eu am prieteni medici sportivi cu peste 20 de ani de experienta in domeniul suplimentelor si nutritionisti.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate. Suplimentele tot din astea sunt facute.

"de abia dupa ce vad analizele isi baga mintile-n cap", folosesc de ani buni si am analizele foarte bune, am folosit de la 16 ani, acum am 26, dar cu pauze, ca nu am facut sala constant ( in timpul facultatii nu am facut deloc ).

Singurul lucru care afecteaza sunt produsele de proasta calitate ( gen redis, pro nutrition, nutritech ) care se vand prin salile din Romania, care folosesc aspartam pe post de indulcitor si altele. Produsele de top ( optimum nutrition, gaspari, etc. ) NU AU indulcitori artificiali si au aviz medical si FDA. Ah, si mai e proteina din soia care e periculoasa, pentru ca acum toata soia e modificata genetic si are estrogeni.

Tu mananci doar fructe + apa, ca sa nu ai proteine?

Ai idee cati sportivi care foloseau si in exces au ajuns sanatosi la 80-90 de ani? Dar repet, vorbesc de suplimente de calitate.

Chestii de genul "te desumfli dupa" trebuie sa fii putin redus mintal sa poti afirma asta, cunosc oameni care au folosit ani de zile si nu mai folosesc de peste 6 ani si ca sa vezi, NU s-au desumflat si NU AU COSURI.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Burta de la proteine? de cand naiba? Prietene, tu confunzi "proteine" cu suplimentele care au : proteine, carbohidrati, creatina, aspartam si cine stie ce altele!

Vorbim STRICT de suplimentele cu proteine, nu de cele care mai au 1000 de chestii pe langa proteine!

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

''Chestii de genul "te desumfli dupa" trebuie sa fii putin redus mintal sa poti afirma asta, cunosc oameni care au folosit ani de zile si nu mai folosesc de peste 6 ani si ca sa vezi, NU s-au desumflat si NU AU COSURI. ''

Probabil ca te-ai si tavalit cu ei in pat, daca tot ai observat atat de atent chestia asta.

''Tu mananci doar fructe + apa, ca sa nu ai proteine?''

Normal ca nu, dar eu imi iau din alimente cantitatea necesara de proteine, cantite pe care ficatul nu are probleme s-o metaboluizeze. In momentul in care tu ii dai o cantitate de 10 ori mai mare de proteine decat normal, ficatul lupta sa le metabolizeze pe toate si mai mor din hepatocite. In timp, lucru asta incepe sa se vada la analize.

''Ai idee cati sportivi care foloseau si in exces au ajuns sanatosi la 80-90 de ani? Dar repet, vorbesc de suplimente de calitate.''

Da, dar tu ai idee cati au facut hepatita toxica?

In rest, observ ca discutia este sterila si ma retrag. Nu cunosti suficient de bine cum functioneaza organismul uman ca sa ma contrazici iar eu nu-mi pierd timpul ca sa te luminez. Sa ai o seara fantastica.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Da, am idee, am peste 100 de seminarii de nutritie la care am participat si citesc aproape zilnic in domeniu, sunt pasionat de nutritie si sport.

"eu imi iau din alimente cantitatea necesara de proteine" cum definesti cantitatea necesara? 1 gr / kg-corp, 2 gr/kg-corp, etc?

Apropo :
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Ai putea sa citesti studii facute de medici in domeniu si nu de niste angajati la sala care au studii zero in domeniu si vand produse redis pline de aspartam si alte porcarii.