| anonim_4396 a întrebat:

Daca sar coarda o sa slabesc sau doar o sa imi intaresc musculatura?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,combinat cu o alimentatie corespunzatoare,va intari si musculatura si, in acelasi timp, te va ajuta si sa slabesti.Succes.

4 răspunsuri:
| stefanradu a răspuns:

Orice exercitiu care iti creste pulsul te face sa si slabesti. Deci da, slabesti daca sari coarda.

| JokerV a răspuns:

Nu iti maresti masa muscualara mult poate foarte putin, saritul corzii e un exercitiu cardio si consuma cateva calorii

| Angellx3 a răspuns:

Pe langa distractie si mult amuzament, iata cateva dintre beneficiile saritului cu coarda:

Te face mai agil, te ajuta sa iti lucrezi postura corpului, echilibrul, reflexele, rezistenta si coordonarea fizica;
Exercitiul intareste inima si daca este practicat zilnic poate preintampina multiple afectiuni cardiace;
Intareste musculatura si oasele;
Tonifica picioarele, abdomenul, pieptul, spatele, umerii si bratele;
Fie ca alegi sa sari coarda dimineata, inainte de micul dejun sau seara (cu cel putin 3 ore inainte de a dormi), acest exercitiu alunga pofta de mancare;
Saritul corzii te binedispune datorita faptului ca dupa acest exercitiu corpul secreta endorfine („hormonul fericirii");
Arde caloriile intr-un timp destul de scurt.

Citeste mai mult pe: http://sanatate.acasa.ro/fitness-aerobic-6/saritul-corzii-un-exercitiu-

| damirasuns a răspuns:

Pai-da-amandoua-dar-fa-si-tu-ceva-alergari-apoi-iti-incalzesti-muschi-si-si-slabesti-apoi-sari-coarda-fa-niste-abdomene-(nu-mai-manca-dulciuri-)fa-si-tu-ceva-sort-ca-sa-slabesti