| NicklausMikaelson a întrebat:

Dati-mi niste sfaturi despre un orar de alergat.

Mentionez ca sunt la inceput (Nu am mai alergat de ceva vreme)

(15 Ani. 1.93.90+Kg.Fumez(Mentionez asta deoarece stiu ca afecteaza rezistenta si se pare ca asa esad )

Eu am inceput de saptamana trecuta sa alerg cate 1 ora in parc.Asa cum pot eu.60 minute de efort fizic

Daca tot ma ajutati cu orarul; imi puteti spune cam cate kcalorii pot arde in 60 minute de alergat cu pauze de 5 minute (in cat timp dau si eu de patratelele mele ascunse inca de la nasterelaughing )

4 răspunsuri:
| tz3ava a răspuns:

Orar dimineata sau seara, dimineata e chiar un pic mai bine, pauze nu ar trebui sa faci, chiar nu se face poti scadea ritmu dar pauze nu se fac.
calori depinde, cu timpul o sa arzi tot mai putine calori pentru ca corpului o sa ii fie mai usor sa depuna efort deaceia trebuie sa maresti ritimul.
distanta lunga = rezistenta.
viteza mare = efort mare mai multe calori arse.
In nici un caz pauze.

| tz3ava a răspuns:

Trebuie sa ai grija si de gat daca zici ca alergi in aer liber pe frigu asta...
Incearca sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura, eu m-am obisnuit sa inspir si sa expir tot pe nas cea ce e chiar mai bine.

| NicklausMikaelson explică:

Pai greutatea mea se cam vede happy
si trebuie sa fac pauze ca imi bubuie inima..ma opresc cand simt ca, chiar nu mai pot.(Zici ca-mi bate inima la urechelaughing ) si cu inspiratu pe gura e mai greu. obosesc repede si simt ca ma sufoc.

| tz3ava a răspuns (pentru NicklausMikaelson):

Trebuie sa perseverezi, inceputul e mai greu. dupa aceia o sa inceapa sa iti placa.