| Intelligence a întrebat:

Dau funda pentru cine ma stie lamurii.Cat e de utila coarda? As prefera numere/cifre concrete :d.Ms mult.

Cate serii de cate sarituri e ok sa faci intr-o zi?
Cate calorii arde o serie? thinking
E bine sa faci zilnic?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sari in fiecare zi intre 30-60 minute. Eu sar coarda. Si intensitatea sa fie medie. Ia-ti una aero gel daca iti permiti.
Chiar daca sari pentru slabit sau ca hobby, incet incet, vei avea rezistenta. Merita. Vei fi mai agila, scad sansele de a te trezi cu vreo boala cardiovasculara, iti vei tonifia corpul, vei fi mai agila si rezistenta. Daca faci o proba la alergare dupa cateva luni de sarit coarda, ai sa vezi ce calumea te duciwinking
30 de minute de sarit coarda, este echivalent cu o ora de jogging, la intensitate medie, la 10 minute si ints. maxima, poti sa arzi peste 300 de calorii. Dar nu da mare atentie caloriilor, ca si cu activitatea pe langa vei arde mai mult decat consumi. Faci continuu.

| hibrid112 a răspuns:

In primul rand aviz raspunsurilor de mai jos e imposibil sa sari coarda in jurul unei ore!(n-am vazut omul care s-o faca, am practicat box de performanta si abia saream 15-20) ca numar de calorii stiu sigur ca e a 2 a dupa alergat cev agen intre 700-800 kcal (scze nu stiu sigur durata) Eu personal sar ceva gen in metoda tabata adica 20 sec sar 5-10 s relaxare si tot asa cam 6-7 repetari happy mi se pare mai eficent decat saritu o perioada mai lunga fara oprire.Bafta

| Intelligence explică (pentru hibrid112):

Hei mersi foarte frumoas de parere.Poi da, sincer, asa e.n-ai cum sarii 30 de minute intruna nici chiar 15 nu pot intr`unahappy. Am sa fac cu repetari, oricum altfel nu-mi iese happy. In 6, 7 repetari nu stii cate sarituri faci in total?batting eyelashes

| hibrid112 a răspuns (pentru Intelligence):

Eu fac peste 400

| Intelligence explică (pentru hibrid112):

Wow..si eu pentru inceput in 6-7 serii ..cate sa fac? thinking

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Daca sari coarda intens timp de 15 minute arzi aproximativ 150 calorii, incearca 5 serii, cate sarituri poti, cat mai intens.

| Intelligence explică (pentru FuriousMadalin96):

He mersi frumos de rasp. Uite, am citit un articol referitor la asta.O parte din el zice asta : " O jumatate de ora de sarituri, iti va lua aproximativ 500 de calorii, iar daca faci acest exercitiu astfel incat sa timpul sa insumeze o ora, vei scapa cu usurinta de 1000 de calorii " Crezi k este posibil? Sincer, mie nu-mi prea vine sa cred..mai dergaba cum ai zis tu 300 de kcal in 30 min.Nu?

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru Intelligence):

Depinde de cate kg ai, si de cat de intens sari, totul depinde de tine

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru Intelligence):

Apropo,daca vrei sa sari coarda o ora, nu sari 15 minute acum, 15 mai tarziu...asa nu rezolvi nimic, sari o ora fara intrerupere

| Intelligence explică (pentru FuriousMadalin96):

Am inteles.Am 64 kg si 1.70happy Orikum o ora fr intrerupere nu pot.30 minute bine a fi?

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru Intelligence):

Este bine, arzi cel putin 300 calorii, daca faci asta intens arzi mai multe, ar fi foarte bine sa si alergi 15-20 min sau, genuflexiuni si abdomene sub forma de circuit, fara pauza intre serii

| adriann31 a răspuns:

Nu stiu sa iti spun nici macar aproximativ cate calorii arzi sarind coarda, insa iti pot spune ca toata musculatura e solicitata si e recomandat sa incerci sa faci exercitiile in mod piramidal. Incepi cu cateva serii a cate vreo 20 de sarituri, apoi cresti graduat numarul seriilor si a sariturilor