| StefyRO a întrebat:

De cand joc football am invatat ca nu trebuie sa renunt niciodata. Sa va spun povestea mea, am plecat de la un club oarecum bun din Craiova, nu pentru ca nu puteam sau ceva de genul asta, eram si titular, dar noul antrenor impreuna cu colegi erau foarte favoristi si nesimtiti, m-am dus la un nou club, in formare dar cu un antrenor care are sperante mari! Deja intr-o luna de la,, inaugurare,, am jucat 3 meciuri (2 victori, 1 infrangere) si am facut un cantonament, suntem vreo 15. (99, 98'). Antrenorul ne povestea la unele antrenamente (dupa-inainte) despre ce vrea sa faca din nou in viitor, de ex: in primvara sa mergem in Franta sa ne combinam cu alta echipa din Romania (Caracal) pentru a juca acolo, pana in toamna sa ne formam o echipa adevarata sa ne inscriem in campionat, mai pe scurt: Ca vrea sa ne lanseze in football! Voi credeti ca am facut decizia corecta ca am venit aici? Sunt destul de bun, pentru ca am o viteza mare si un fizic de invidiat la varsta mea (13 ani) dar si o rezistenta si o ambitie mare, dar uneori cand pierdem un meci sau am un antrenament prost devin melancolic si dureaza mult pana ce imi revin..Eu imi doresc sa ajung undeva cu footballul! Voi ce credeti ca ar trebui sa fac ca sa imi asigur viitorul?

PS: Joc varf de atac, ceva sfaturi in +? Multumesc!

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa fii ca Falcao! Dar sa nu te apuci de droguri sau sa joci pentru bani, joaca pentru glorie si-ti voi tinea pumnii.

| StefyRO explică (pentru anonim_4396):

Si eu as dori sa ajung ca Falcao! Dar crezi ca este bun drumul care l-am ales la aceasta echipa?
PS: Multumesc pentru sustinere

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefyRO):

Da e bun trebuie sa te tii de el, important e sa joci fotbal cat de bine poti in orice meci.Cu placere1

| nutuxcristian a răspuns:

Salut! Pentru pasiunea ta, nu ai decat sa-ti alegi un idol, si sa-i urmezi drumul. Sper sa fie un exemplu pozitiv pentru binele tau. Toate cele bune, o seara frumoasa! happy

| StefyRO explică (pentru nutuxcristian):

Nu am idoli, sunt propiul meu idol!

PS: As dori sa stiu ce crezi, daca este bun drumul care l-am ales la aceasta echipa si poate cateva sfaturi, multumesc!

| nutuxcristian a răspuns (pentru StefyRO):

E cel mai bine asa, sa fii propriul exemplu! Drumul este bun, daca faci ceea ce-ti place!

| StefyRO explică (pentru nutuxcristian):

Multumesc!

| nutuxcristian a răspuns (pentru StefyRO):

Oricand,cu placere! Toate cele bune, numai bine!

| StefyRO explică:

Va multumesc pentru raspunsurile incurajatoare, eu personal am inteles ce trebuie sa fac in continuare, sa muncesc indiferent de situatie, mereu sa joc pentru a castiga, si sa am incredere in antrenorii mei ca ma vor ajuta sa ajung departe! Acum as mai dori sa imi dati si mie niste sfaturi pentru atacanti, vreau sa imi creez propiul stil de joc (dribling, suturi) pentru ca, cum am mentionat mai sus, nu am idoli, sunt propiul meu idol!

| Mariiko a răspuns:

Avand in vedere faptul ca asta iti doresti, consider ca este foarte bine ca te-ai dus acolo. Si mi se pare normal sa fii melancolic pentru ca tii la chestia asta si pui sperante in ea. Dar cu toate astea, trebuie sa te asiguri ca ai cum sa-ti cladesti un viitor bun pe tema fotbalului. Oricum, atata timp cat tu iti doresti asta, si este o pasiune a ta, profita de orice sansa sa te lansezi intr-o cariera de genu' pentru ca nu toti avem sansa de a merge la "serviciu" cu drag, din placere. Sper ca te-am ajutat cumva. Succes!

| StefyRO explică (pentru Mariiko):

Buna, sincer, m-ai ajutat in cateva feluri, am realizat ca trebuie sa continui, ca, chiar daca am momente proaste atat eu si cat si echipa nu e sfarsitul lumi! Planul meu ar fi ca pana la maxim 17 ani sa ma duc la o echipa din Liga a 2-a, A 1-a sau poate chiar in strainatate cum vrea antrenorul (in privinta mea) Acum vreau sa continui si sa muncesc indiferent cu cine sunt in echipa sau contra cui joc, sa ma bucur de football!

| Mariiko a răspuns (pentru StefyRO):

Asta este exact ceea ce trebuie sa faci la varsta ta. Nu te stresa degeaba, toate vin la randul lor. In orice caz, trebuie sa iei totul pas cu pas si daca nu merge, gandeste-te ca altceva mai bun te asteapta. Si ca sa nu "te duci cu capul inainte", pregateste-te si in alt domeniu pe care te-ai putea axa, fiindca daca nu ti se indeplineste visul in privinta footballului, tot trebuie sa-ti faci un viitor.