| anonimaalee29 a întrebat:

De cateva luni imi lucrez muschii fesieri si cu greutati, si fara. Si nu vad niciun rezultat. Am avut o dieta bogata in multe protenie, degeaba. Am in partea exterioara a fundului o gaura cum ar veni...cu ce exercitii pot sa scap de ea? Am si celulita foarte multa...si fundul imi este ft mic sad
Niste sfaturi va rog. Am crezut ca ma voi mai ingrasa dupa ce fac 17 ani, la fel ca majoritatea fetelor, dar nu sad mama are fundul mare, dar are celulita si ea.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca tot ce ai lucrat nu a fost adecvat sau nu ti-ai dat interesuls a faci indeajuns de multe exercitii, ca sa se vada rezultatele.
faptul ca ai celulita foarte multa chiar si dupa cateva luni de excercitii, confirma ca: nu ai facut munca corecta la gym si probabil nici timpul necesar.
Dupa doar 1 luna de zile, daca munceai intens minim 1 ora pe zi, celulita se rducea considerabil si se vedeau rezultatele.
Evident ca ceea ce faci este toatl incorect si insuficient.
Fetele nu-s e ingrasa dupa 17 ani, decat daca manaca fara sa le pese cat baga in ele!
Eu am peste 50 de ani si am aceeasi greuatte care o aveam la 20 de ani!
Daca ai celulita la 17 ani, atunci este de rau, ca asa ceva nu-i permis unui corp atat de tanar, dar probabil foarte sedentar.
Ai grija, celilita duce la vergeturi (crapaturi ale pielii) care vor apare curand, daca nu pui mana sa topesti celulita.
Celulita este foarmata din particle (bobite) multe si mici de grasime, care se inflitreaza printre fibrele musculare.
O fata sau baiat, acre are grija de sanataea lui sid e corpul lui, nu se va ingrasa dupa 17 ani, dar daca esti sedentara si nu-ti pasa cum arati, evident ca bagatul in gura va deveni sportul preferat, ducand la depunerea grasimii si luarea in greutate.

| Cosmin86 a răspuns:

O alimentatie bogata in proteine... sau in proteine, carbohidrati si grasimi sanatoase?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci exercitii Izometrice(statice) cauta pe internet si gasesti pe You Tube etc, o da fie ok. Te-ar ajuta daca mergi la sala si faci exercitii la presa orizontala( cauta pe net) iti lucreaza si muschii fesieri si muschii picioarelor.
Lasa-mi numarul tau si vorbim pe Whatapp kiss

| Doja a răspuns:

Fesierii, bicepsii femurali si cvadriceptul (cele 3 grupe de muschi) sunt cele mai utilizate de noi, si in virtutea acestui lucru cresc destul de greu fara solicitare progresiva serioasa si perseverenta. Fara greutati nu vei face nimic.

Pt cvadriceps / fesieri ai genuflexiunile, care trebuiesc facute CORECT pana mai jos de paralel

https://www.youtube.com/watch?v=Dy28eq2PjcM

Poti face si Genuflexiuni Bulgaresti daca ai probleme de echilibru. Cu ele iti vei da seama mai clar daca sunt probleme, pentru ca sunt facute cu un singur picior.

https://www.youtube.com/watch?v=2C-uNgKwPLE

Pt fund exclusiv ai ridicarile de sold

https://www.youtube.com/watch?v=Zp26q4BY5HE

Pt bicepsii femurali, fund si partea de jos a spatelui, ridicarile sunt cele mai bune

https://www.youtube.com/watch?v=-4qRntuXBSc

Trebuiesc facute cu greutati care sa-ti permita 6-8 repetari. Daca depasesti 10 cresti greutatea.

De asemenea, fa de cateva ori cu ptine greustati pana faci miscarile corect. Nu trebuie sa te doara nimic cand faci exercitiile astea. Daca te doare vreo incheietura inseamna ca le faci gresit.

Celulita (Adica grasimea) dispare daca mananci la deficit. Nu exista "sculptat" "slabit doar la fund" sau "tonifiere". Toate inseamna sa slabesti. Cine iti da exercitii pentru cuvintele de mai sus isi bate joc de tine si de timpul tau

| TincutaNitu a răspuns:

Gasesti aici https://www.youtube.com/watch?v=ENLyAZl4xA4 exercitii pentru zona pe care vrei sa o lucrezi.
In ceea ce priveste aspectul nutritional, am scris un articol despre celulita, care cred ca te va ajuta http://tincutanitu.ro/elimina-celulita/.
Am scris si o carte despre celulita, ce este, ce o cauzeaza si cum se poate imbunatati aspectul pielii, alimente si bauturi pe care le recomand, precum si un plan pe 7 zile http://tincutanitu.ro/product/cellulite-fighting-game-plan-e-book/. Cartea este in engleza, dar daca exista cereri, o pot traduce si in romana.