| Uleidein a întrebat:

De ce marii cunoscatori care fac sala de ani de zile se mint singuri si nu recunosc odata pentru totdeauna ca flotarile sunt mai efective decat orice sala? Fac sala cu greutati mari si multe repetari si cand nu am timp sa ma duc, fac flotari. Nici nu se compara febra musculara produsa de flotari cu cea de sala. Oare cei care se cred mari experimentati in sala nu recomada flotarile deoarece nu le pot face? Adica, da e mai usor sa stai pe o banca si sa tragi de un fier decat sa iti pui tot corpul la treaba. Nu mai fiti lenesi fratilor.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu intreb urmatoarele crezi ca faptul ca faci febra musculara este un indicator ca ai lucrat bine sau ca dezvolti musculatura? Eu zic ca nu are nicio treaba febra musculara cu faptul ca cei care faca sala au muschi cu sau fara sa faca flotari.
Flotarile te armonizeaza iti dau forta etc dar masa musculara multa se pune tocmai cu ajutorul acelor greutati mari si repetari moderate!
Unii fac sala la nivel profi si aceea nu au nevoie de flotari ei au nevoie de simetrie, sa arate perfect corpul lor
Din ce stiu eu flotarile ar putea face parte din categoria definirii nicidecum sa pui masa musculara pe tine...
Ori cei care fac sala pentru competitie vor muschi masivi si striati, caci cam asta este regula de baza a culturismului sa ai musculatura devoltata si definita in acelasi timp, e ceva greu de obtinut cu multa munca si chiar sacrificii.
Dar nu neg faptul ca flotarile sunt importante ele te ajuta sa ai rezistenta si forta...cum spuneam nu si masa mare si strata!
Culturismul e un sport foarte greu sa-l faci de performanta si usor sa-l faci ca amator ca mine tine si multi altii...

| Cosmin86 a răspuns:

Si la sala faci flotari, doar ca faci la paralele (unde ai tot corpul in aer), fata de flotarile clasice unde ai picioarele sprijinite pe sol.

Eu la sala fac tractiuni cu discuri legate de mine, flotari la paralele, genuflexiuni cu haltera pe umeri (aici sa vezi febra adevarata), indreptari, ramat, presa militara, etc. Asta e un antrenament adevarat.

p.s.: intrebarea sper ca e pusa la misto, nu exista nimeni atat de retardat sa compare niste banale flotari (unde lucrezi doar piept 70% si triceps+deltoid anterior 30%) cu un antrenament adevarat la sala.

| Wr3nch a răspuns:

Cred ca ai mai multe sanse sa afli pareri calificate pe un forum despre fitnesslaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ce pareri la o intrebare asa de cretina. Doar un copil pampalau si firav compara flotarile cu un antrenament adevarat, cu fiare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wr3nch):

Gravity Transformations pe Youtube, explica cat de tehnic posibil si mai au si carti scrise laughing laughing Salile din Ro sunt ca sa fie laughing Macar ai acces deja la echipament si aparat cu abonament la o sala buna daca antrenor ciuciu

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu esti un copil pampalau si firav, care habar nu are sa se antreneze, dar isi da si el cu parerea, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Awww ce dragut, analfabetul cu 3 clase s-a activat impotriva celor cu mult mai inteligenti decat el. Hahahaha =)) =)) =))

| Apokales a răspuns:

Chiar daca antrenezi mai multi muschi prin flotari decat prin impins la banca, tot vei ajunge intr-un punct in care nu vei mai putea progresa in forta si in masa musculara facand flotari, iar atunci banca de forta si ganterele isi vor spune cuvantul.
Ideea este ca din confruntarea Sala VS Flotari, sala stimuleaza mult mai bine muschii intr-un final.

| JicaContra a răspuns:

Cu cat mai multa febra musculara (durere) cu atat mai bine
masochista mica big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tocmai, vor sa fie usor si sa-si dea aere. Mai baga si steroizi in timp.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ti se pare usor la sala inseamna ca habar n-ai sa te antrenezi, sau ca probabil intre serii stai pe Facebook.

| lalaura94 a răspuns:

Intrebare cretina de la un pustan, nu va chinuiti cu el saracul.