| catalin2098 a întrebat:

De ce nu este indicat sa lucrezi aceleasi grupe de muschi in cateva zile consecutive sau chiar zilnic?

3 răspunsuri:
| YumiSukinanda a răspuns:

Este, dar ai grija totusi, nu te forta, fa cat crezi ca poti, si fa in fiecare zi, iti va mergewinking

| vitaminaK a răspuns:

Poti face hernie, ai girja ce faci!

| Nickname1890 a răspuns (pentru vitaminaK):

Nu are nici o treaba hernia cu lucreatul grupelor in zile consecutive.

Muschii nu cresc in timpul antrenamentului, ei se distrug in timpul antrenamentului, iar apoi acasa in timpul odihnei si cu alimentatia adecvata, corpul reface muschii distrusi, ii intareste pentru a ii adapta la efortul la care au fost supusi.

Daca nu lasi timp de refacere intre antrenamente, muschii se distrug, nu vei mai da randament la antrenamente, vei observa o lipsa de forta, vei avea dureri musculare, poti chiar sa faci rupturi musculare. Iar in cazul in care ajungi in stare de "supraantrenament" in care ai muschii facuti varza, ai nevoie chiar de o luna de pauza in care sa se refaca.

Acum nu trebuie sa stai cu frica constanta de supraantrenament asa cum sunt multi incepatori sau chiar si unii mai avansati, dar in cazul in care faci fitness si nu alt sport de performanta, este suficient sa lucrezi o grupa de muschi o data pe saptamana maxim de 2 ori. La sportul de performanta e alta treaba.