| MioaraParalescu a întrebat:

Are ceva daca lucrez la sala aceleasi grupe de muschi doua zile la rand?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, dar cresc mult mai lent decat ar creste daca s-ar antrena corect. Daca X creste cu un anumit antrenament, nu inseamna ca si tu cresti la fel.

Eu lucrez fiecare grupa o singura data pe saptamana si am progresat foarte ok la toate.

Prietenii aia se numesc "gym idiots" in limbajul popular si probabil au multe grupe cu care au ramas in urma o gramada happy

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, supra-antrenament, adica progrese mai slabe.

| MioaraParalescu explică (pentru Cosmin86):

Intr-adevar am auzit si eu de chestia asta cu supra-antrenamentul dar am prieteni la sala care nu au un program de antrenament si lucreaza aceleasi grupe si cate 3 zile la rand dar pentru asta cresc in masa si nu iau steroizi.

| MioaraParalescu explică (pentru Cosmin86):

Gym idiots super tare :))
Ai funda de la mine, da as mai vrea sa te intreb ceva.
Nici eu nu neglijez nici o grupa dar raman in urma cu pieptul.
Eu am rahitism la piept, niste gauri cumva in stern uite exact asa ca tipul asta diferenta e ca eu nu am pectoralii la fel de dezvoltati:http://www.google.ro/......tp?/imgres
Oare din ce cauza nu mi se dezvolta pectoralii?
Si deocamdata folosesc acest antrenament pentru piept:
http://www.youtube.com/watch?v=8cLTMwCIoe4&feature=related
Exercitiile incerc sa le fac cat mai corect posibil.
Oare din ce cauza raman in urma cu zona pieptului?
Oare sa an vreun deficit?
Am tot incercat diferite antrenamente dar nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

De cate ori pe saptamana lucrezi pieptul? Eu recomand sa pui mai mult accent pe cele 2 exercitii de impins ( cu haltera plan orizontal si haltera plan inclinat ), incepe cu ele, si apoi baga 2 exercitii de fluturari si eventual inca unul la cablu, 30-35 de min pentru piept e suficient.

Incearca sa maresti greutatea, fortand, gen daca faci cu X 8 repetari, pune x+10 si fa 3 repetari si apoi revino la X urmatoarea serie.

De obicei cand ai o grupa deficitara trebuie sa te chinui s-o "sochezi" ca sa depasesti pragul plafonarii ( asa m-am chinuit eu la gambe ). Poti incerca si metoda preobosirii ( ex. prin flotari la paralele inainte ), am tot vazut-o pe net, dar la mine personal nu a dat rezultate.

Inca ceva, mareste cantitatea de proteine din alimentatie, iti asiguri 2 grame de proteine / kg-corp zilnic?

| MioaraParalescu explică (pentru Cosmin86):

Pieptul il lucrez o data pe saptamana si incerc sa mananc mancaruri cat mai bogate in proteine in special lactate si oua(deocamdata nu iau sumplimente).
O sa incerc si metoda preobosirii sa vedem daca va da rezultate.
Mersi de ajutor!

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Inca ceva, cate repetari faci pe serie?

Si adauga si carne, are proteine + creatina.

| MioaraParalescu explică (pentru Cosmin86):

Impins cu haltera pe plan orizontal 60kg-10 repetari.
Fluturari cu ganterele 15kg-10 repetari.
Impins de la piept cu gantere, pe plan inclinat 20kg-10 repetari.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

E bine, adauga si impins cu haltera pe plan inclinat, se simte foarte diferit fata de impins cu gantere pe plan inclinat, si oricum cam ai nevoie de 4 exercitii.

In principiu antrenamentul e bun, mareste cantitatea de proteine din alimentatie si forteaza marirea greutatii. Ai putea la fluturari sa mai scazi putin greutatea si sa lasi mana mai jos, stimulezi diferit muschiu.

Vezi ce obtii cu metoda preobosirii, daca nici asa + mai multe proteine nu obtii rezultate, intreaba instructorul de la sala, ca deja e dubios.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Da, dar cresc mult mai lent decat ar creste daca s-ar antrena corect. Daca X creste cu un anumit antrenament, nu inseamna ca si tu cresti la fel.

Eu lucrez fiecare grupa o singura data pe saptamana si am progresat foarte ok la toate.

Prietenii aia se numesc "gym idiots" in limbajul popular si probabil au multe grupe cu care au ramas in urma o gramada happy

| us3r a răspuns:

Poate o febra muscularahee hee in rest nimica.