| IfBebe a întrebat:

De ce o echipa de fotbal este formata din 11 jucatori si nu 12-13-14......etc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca asa a stabilit International Football Association Board.

| cristi202 a răspuns:

Eu m-am intrebat de ce 22 de jucatori alearga de nebuni dupa o singura minge. happy

| Drimmero a răspuns:

Ce sa faci cu 14 in teren? sa te calci in picioare ca oile? 11 sunt arhi-suficienti, trebuie sa ai spatii pe teren, sa dezvolti atacuri, sa ai dinamica.

Regula cu 11 jucatori e de cand lumea si de cand fotbalul a devenit oficial sport.

| IfBebe explică (pentru Drimmero):

Este o intrebare pusa la sustinerea unei teze de doctorat!

| Drimmero a răspuns (pentru IfBebe):

Raspunsul este simplu, daca ai mai multi jucatori, este o ingramadeala mare de tot.
Numarul jucatorilor e gandit dupa sistemele de joc... dupa tactici, asta e numerotatia oficiala, de baza, altfel strici sistemul si din fotbal faci alt sport.

| AlexDarius3 a răspuns:

10 pe tere sunt suficienţi plus protarul care stă în poartă sunt 11 jucatori. Numărul acesta este necesar şi pentru formaţii, de exemplu cum ar fi ca formaţia 433 cu 4 fundaşi 3 mijlocaşi şi 3 atacanti să devină 434 să fie 4331, n-ar fi decât o ciorba mare de oameni pe teren.

| IfBebe explică:

Reformulez:
Pe ce baza sau ce a determinat luarea acestei decizii:
O echipa sa fie formata din 11 jucatori

Personal am gasit un raspuns dar mi s-a spus ca nu ar fi acesta ci un altul

Astept pareri

| BaraMarilena a răspuns:

Habar nu aveti. Regula aceasta este foate veche si vine de lcompetitiile care se desfasurau in Anglia intre studenti. Echipele se faceau pe dormitoare care aveau 11 paturi.